Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 15.07.2013

Zagrzeb - miasto ajwaru i niebieskich tramwajów

Po stolicy Chorwacji warto się przespacerować, usiąść w kawiarni, skorzystać z najkrótszej kolejki linowej i wydeptać własne ścieżki.
Katedra w ZagrzebiuKatedra w ZagrzebiuJajaniseva at Wikipedia/cc

Chorwacja to kraj tysiąca wysp; nie dziwi więc fakt, że trudno namówić turystów, by porzucili ciepłe wybrzeże adriatyckie i zdecydowali się na podróż wgłąb lądu. Agnieszka Stasiak z Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji przekonuje jednak, że warto - choćby na krótki wypad.
- Zagrzeb to chorwacka metropolia. Mieszka tam zaledwie 800 tysięcy mieszkańców - opowiada gość Czwórki. - To małe, barwne miasto z klimatem. To miejsce, w którym można zwolnić - dodaje. Najstarsza część Zagrzebia pamięta jeszcze czasy średniowiecza. Dodatkowo nie lada gratką jest tamtejsza secesja. - Znajdziemy tu wszytskie nurty wiedeńskiej secesji w chorwackim wykonaniu - mówi Agnieszka Stasiak. - Zagrzeb to takie miasto, w którym każdy, nawet turysta, znajduje własne miejsce, znajduje swoją kawiarenkę, swoje ścieżki - dodaje. 
Oprócz atrakcji architektonicznych warto skorzystać z najkrótszej w Europie kolejki linowej, przejechać się niebieskim zagrzebskim tramwajem i - koniecznie - skosztować ajwaru.

Ajwar, chorwacka pasta z papryki i bakłażanów
Składniki:
3 duże bakłażany
6 dużych czerwonych papryk
sól i czarny pieprz
1-2 ząbki czosnku, drobno posiekane
pół szklanki oliwy
sok z 1 cytryny lub 3 łyżki octu winnego
2-3 łyżki sosu pomidorowego
1 papryczka chilli (opcjonalnie)
1 łyżka posiekanej pietruszki (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Podgrzej piekarnik do 200 stopni. Pokrój wzdłuż na pół bakłażany i papryki (z papryki wyjmij nasiona). Wyłóż blachę papierem do pieczenia i ułóż na niej połówki papryki i bakłażanu skórką do góry. Piecz przez około 30 minut, aż skórka lekko się przypali i pojawią się na niej pęcherzyki.
Następnie umieść paprykę i bakłażany w żaroodpornym naczyniu, przykryj je i zostaw na 10 minut (możesz też przykryć blachę ściereczką). Po tym czasie łatwo będzie zdjąć skórkę z papryki i bakłażanów.
Upieczony miąższ rozgnieć lub przepuść przez maszynkę do mięsa. Dopraw solą i pieprzem, dodaj rozgnieciony czosnek, sos pomidorowy, sok z cytryny, oliwę i ewentualnie zmieloną papryczkę chilli. Dokładnie mieszaj, gotując wszystko na małym ogniu przez ok. 20 minut. Na koniec możesz posypać pietruszką.
Sos można przechowywać w lodówce, pod przykryciem, przez maksymalnie 1 tydzień.
Można też nalać ajwar do słoików i - żeby się nie zepsuł - włożyć słoiki na 15 minut do gotującej się wody.