Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 17.07.2016

Kościoły w Polsce wobec kryzysu migracyjnego

„Narody Europy i Kościoły stoją przed ogromnym wyzwaniem, którym jest kryzys migracyjny” – czytamy w dokumencie podpisanym przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisława Gądeckiego i zwierzchników Kościołów Chrześcijańskich należących do Polskiej Rady Ekumenicznej. O stanowisku kościołów wobec migrantów mówił w Kurierze Ekumenicznym bp Krzysztof Zadarko, delegat  Episkopatu Polski ds. Imigracji.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/Kimber Photography
Posłuchaj
  • 16.07.16. Kurier Ekumeniczny: Kościoły w Polsce wobec kryzysu migracyjnego. Gość: bp Krzysztof Zadarko.

 „Nie możemy pozostać wobec niego obojętni. Wzywamy wiernych naszych Kościołów do trwania w modlitwie w intencji rozwiązania kryzysu i kształtowania w sobie postawy gościnności” – apeluje m.in. abp Gądecki.

– Fala uchodźców kieruje się w pierwszym rzędzie do bogatych krajów UE, na dziś do Europy przybyło więcej uchodźców niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – mówił w Polskim Radiu 24 bp Krzysztof Zadarko.

– Docierające do nas informacje na temat tragicznych wydarzeń na wybrzeżu włoskim czy greckim, utrwalają postawę lęku i niechęci wobec uchodźców. Polska jest na uboczu, nie widzimy więc całej złożoności tego zjawiska, a jako chrześcijanie powinniśmy być wrażliwi na potrzeby i nędzę drugiego – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

– Pamiętajmy, że papież Franciszek pierwszą podróż apostolską odbył na wyspę Lampedusę, do obozu uchodźców. Boję się, aby politycy nie zepsuli nam realizacji tego bardzo ważnego wyzwania. Mam nadzieję na powolną odbudowę złego nastroju na temat uchodźców w naszym społeczeństwie, czyli niechęci wobec czegoś, czego u nas, de facto, właściwie nie ma. W zeszłym roku w Polsce status uchodźcy przyznano 300 osobom, pomoc dla nich nie ma jednak charakteru stałego – podsumował bp Zadarko.

Audycję prowadziła Marcin Witan.

Polskie Radio 24

Data emisji: 16.07.2016

Godzina emisji: 23.35


 

tagi: