Logo Polskiego Radia
Jedynka
Bartek Goławski 25.06.2010

Informator KRUS

KRUS włącza się do pomocy rolnikom, którzy ucierpieli podczas tegorocznej powodzi. Z Marią Lewandowską z Centrali KRUS rozmawia Teresa Martyka:

Na co mogą liczyć rolnicy ubezpieczeni w KRUS?

- Od niedawna realizowana jest rządowa pomoc dla gospodarstw, w których powstały szkody z powodu powodzi, obsunięcia się ziemi albo huragany. Prezes KRUS ma upoważnienie do umarzania lub odraczania spłat bieżących składek, rozłożenia tych płatności na raty lub umorzenia w całości zadłużenia, które wynikło z tego tytułu. W tym przypadku będzie realizował te ustawowe działania w uproszczonym trybie.
Osoba, w której gospodarstwie powstały znaczne szkody, oszacowane przez komisje powołane przez wojewodę, może zwrócić się do właściwej jednostki KRUS z pisemnym wnioskiem, w jakiej formie chciałaby uzyskać ulgę. Czy wnioskuje o rozłożenie na raty bieżącej składki, czy o odroczenie płatności czy o umorzenie w całości bieżącej składki.
Może się zwrócić o zmianę warunków wcześniej uzgodnionych w sprawie zadłużenia, jeżeli miała wcześniej zawarty układ ratalny albo odroczenie terminu płatności zaległych składek.
Mówiąc o uproszczonym trybie trzeba dodać to, że podstawą do udzielenia tego rodzaju pomocy będą protokoły komisji wojewody, więc w tym przypadku, kiedy rolnik złoży taki wniosek nie będzie potrzebna dodatkowa wizytacja pracownika Kasy w jego gospodarstwie. W innym przypadku, przy kłopotach z terminową spłatą składek na KRUS, osoba musi udokumentować swoją sytuację.

Należy przypomnieć, że termin opłacenia składki za III kwartał b.r. mija ostatniego lipca.

- Składki - na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie – sumuje się na jednym przekazie, który Kasa już wkrótce będzie wysyłała do płatników, razem z informacją dotyczącą ulg dla osób poszkodowanych w powodzi.
Składka e.-r. nie ulega zmianie i wynosi 71 złotych za każdą osobę, ta druga składka to 36 zł.

Ile osób może się ubiegać o ulgi?

- Szacujemy, że to jest ponad 30 tysięcy, ale w niektórych województwach dopiero tworzą się komisje do szacowania, więc to jest nieprecyzyjne. Niektórzy rolnicy walczą ze skutkami powodzi i nie myślą o tych rzeczach, a do opłacenia składek jest ponad miesiąc. Jak dostaną informację z KRUS podejmą decyzję, czy skorzystają z ulg czy zapłacą składki, żeby mieć ciągłość w ubezpieczeniu.

tagi: KRUS