Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 09.06.2011

Na jakich zasadach dzierżawca może wykupić ziemię od ANR

Pierwszeństwo nabycia przysługuje po trzech latach faktycznego użytkowania gruntu. Jeśli Agencja podejmie decyzję o przeznaczeniu do sprzedaży gruntu, dzierżawca może wykupić ten grunt.
Na jakich zasadach dzierżawca może wykupić ziemię od ANRGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Na jakich zasadach dzierżawca może wykupić ziemię od ANR


Elżbieta Szczerbak: - ANR ma w tym roku sprzedać ponad 140 tysięcy ha ziemi i odprowadzić do budżetu prawie 2,5 miliarda zł. Do końca I kwartału tego roku sprzedano ponad 24 tys. ha. Dzierżawcy, którzy ziemi jeszcze nie wykupili, mogą to zrobić składając w oddziale terenowym Agencji pisemny wniosek, w którym wyrażają chęć skorzystania z prawa pierwszeństwa w nabyciu bez przetargu.

Grażyna Bińkowska z ANR w Poznaniu: - To pierwszeństwo nabycia przysługuje po trzech latach faktycznego użytkowania tego gruntu. Jeśli Agencja podejmie decyzję o przeznaczeniu do sprzedaży gruntu, dzierżawca może wykupić ten grunt.

Niestety, nie we wszystkich sytuacjach wnioski te będą rozpatrzone pozytywnie.

Tomasz Ciodyk – dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem w ANR: - Dzierżawca do nabycia ziemi jest upoważniony w drugiej kolejności. Prawo pierwszeństwa w nabyciu ziemi mają byli właściciele nieruchomości lub ich spadkobiercy. To dotyczy głównie gruntów, które zostały przejęte przez Skarb Państwa w ramach reformy rolnej. Obszarowo jest to głównie teren województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Zdzisław Szymocha z ANR w Olsztynie
: - Ponadto, do sprzedaży dzierżawcom bez przetargu nie są kierowane grunty szczególnie atrakcyjne pod kątem wykorzystania inwestycyjnego. Pod usługi, pod rekreację, turystykę – to są atrakcyjne nieruchomości, które Agencja wydziela z użytkowania rolniczego i sprzedaje; to jest zysk dla Skarbu Państwa. Takiej ziemi rolnik nie może wykupić w ramach pierwszeństwa nabycia, ponieważ ona nie służy celom rolnym.

W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się sprzedaż gruntów nie-rolnych i wpływy z tych transakcji. Średnia cena 1 ha takiej ziemi wynosi prawie 205 tysięcy złotych. Za 1 ha gruntów rolnych natomiast trzeba zapłacić średnio 15 tys. zł. Jak jest wyliczna taka cena?

Tomasz Ciodyk: - Cenę określa co prawda Agencja, jednak podstawa określenia tej ceny jest wartość najczęściej rynkowa określona przez rzeczoznawcę majątkowego. Wartość rynkowa zostaje jeszcze powiększona o koszty przygotowania transakcji do sprzedaży i tak obliczamy cenę.

Rolnicy, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwa i kupują ziemię od ANR mogą korzystać z kredytów preferencyjnych z dopłatami do oprocentowania.

Tomasz Ciodyk: - Kredyty te udzielane są obecnie przez 8 banków, roczne oprocentowanie dla rolnika wynosi 2%, przy czym te preferencyjne linie kredytowe będą funkcjonować do końca 2013 roku.

Można też zakup ziemi rozłożyć na raty. Z danych ANR wynika, że rolnicy w podobnym stopniu korzystają z obu możliwości finansowania zakupu ziemi.