Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Grzymkowska 02.02.2017

Jak Ordo Iuris wpływa na polskie prawo?

O instytucie Ordo Iuris zrobiło się głośno za sprawą jego projektu ustawy o całkowitym zakazie aborcji, który stał się przyczyną "czarnego protestu". Okazuje się, że prawniczy instytut wpływa też na inne obszary życia społecznego w Polsce.

Przykładem może być rządowy program "Rodzina 500+", który - jak podkreślił prowadzący audycję Jan Pospieszalski - "pojawiał się w opracowaniach Ordo Iuris jako gotowy projekt zanim zaczęło mówic o tym Prawo i Sprawiedliwość". - To była próba urealnienia myślenia o życiu społecznym. Politycy myślą o społeczeństwie w kontekście pojedynczych jednostek, a społeczeństwo składa się głównie z rodzin - mówił prof. Aleksander Stępkowski, współzałożyciel instytutu.

Ekspert zauważył, że przykładem takiego błędnego myślenia jest sytuacja kobiet pracujących w domu. - W założeniu każdy człowiek ma pracować i odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne. Ale rzeczywistość jest inna. Często matka rezygnuje z pracy zawodowej, żeby poświęcić się utrzymaniu dzieci, które później będą łożyły na emerytury kolejnych pokoleń. Okazuje się, że taka kobieta, z racji tego, że nie płaci, jest poza systemem ubezpieczeń - tłumaczył prof. Stępkowski.

W jaki sposób Ordo Iuris pomaga rodzicom zagrożonym odebraniem praw rodzicielskich? Co dalej z projektem całkowitego zakazu aborcji? Dlaczego - zdaniem prof. Stępkowskiego - konwencja antyprzemocowa, nazywana przez niego "stambulską" i "genderową", zagraża rodzinom, a przede wszystkim kobietom? Na czym polega europejska inicjatywa obywatelska "Mama, Tata i Dzieci"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Poszpieszalski

Gość: prof. Aleksander Stępkowski (współtwórca Instytutu Ordo Iuris)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 23.05

mg/pg