Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 15.06.2021

"Czesi zagrali ostro i sprytnie". Andrzej Potocki o sprawie kopalni Turów

- Dwa wnioski, do TSUE i o kary powodują to, że Czesi mają zdecydowaną przewagę w negocjacjach - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Potocki ("Sieci"). Złożenie przez rząd w Pradze wniosku o nałożenie na Polskę kary w wysokości pięciu milionów euro dziennie za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów skomentował również Hubert Biskupski ("Super Express").
Posłuchaj
  • "Debata dnia" z udziałem Andrzeja Potockiego i Huberta Biskupskiego (PR24)
Czytaj także

Rząd zobowiązał czterech ministrów do rozwiązania sporu z Czechami w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie. Wyznaczeni do tego zadania zostali: minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu Michał Kurtyka, szef resortu spraw zagranicznych Zbigniew Rau i minister do spraw europejskich Konrad Szymański. Ich działania mają dotyczyć strategii prowadzonego postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz rozwiązania sporu na drodze ugody z Czechami. Jak poinformował we wtorek TSUE, Czechy zwróciły się do niego o ukaranie Polski grzywną w wysokości 5 mln euro dziennie za "niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów".


kolaz ministrow forum 1200 .jpg
Rząd wysyła do Pragi negocjatorów w sprawie kopalni Turów. Znamy skład delegacji

Zdaniem Huberta Biskupskiego w interesie obu stron jest porozumienie. - Obstawiam, że zwrócenie się przez Czechy od TSUE o ukaranie Polski grzywną jest strategią negocjacyjną. To jednak nasze dyplomatyczne zaniedbania doprowadziły do tego, że Czesi dyktują nam warunki. Znajdujemy się w defensywie i najpewniej będziemy musieli zgodzić się na stawiane przez Czechów warunki. Finansowo i tak będzie to korzystniejsze niż płacenie 5 mln euro dziennie - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Koszt obliczany na realizację inwestycji, które miałyby przywrócić równowagę hydrologiczną po czeskiej stronie, był obliczany nawet na 100 mln złotych. - Wcześniej czy później ta kwota zostanie przez nas wyasygnowana. Mam nadzieję, że dojdzie do porozumienia. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy realizowali orzeczenie TSUE i wygaszali kopalnię Turów. Sensowniej będzie się porozumieć, niestety zababraliśmy tę sprawę. Nie powinniśmy byli dopuścić do sytuacji, że Czesi wysłali wniosek do TSUE - dodał Biskupski. 

Czytaj także: 

Natomiast zdaniem Andrzeja Potockiego Czesi rozegrali sprawę ostro i sprytnie. - Dwa wnioski, do TSUE i o kary, powodują to, że posiadają zdecydowaną przewagę w negocjacjach. Rząd wysłał delegację ministrów na rozmowy z Czechami i sprawa wydaje się do załatwienia. Nie będzie to jednak na korzystnych dla Polski warunkach - podsumował publicysta.  


Posłuchaj
52:36 PR24_mp3 2021_06_15-18-06-28.mp3 "Debata dnia" z udziałem Andrzeja Potockiego i Huberta Biskupskiego (PR24)

 

Pod koniec lutego 2021 r. rząd Czech wniósł do TSUE skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Podniósł on, że pozew jest niezbędny dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska. Pod koniec kwietnia minister klimatu przedłużył koncesję na wydobycie w Bogatyni do 2044 r.

W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni. Jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce przystąpiła Komisja Europejska. Wydobycie w kopalni nie zostało wstrzymane.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Hubert Biskupski ("Super Express"), Andrzej Potocki ("Sieci")

Data emisji: 09.06.2021

Godzina: 18:06