Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Kinga Poniewozik 09.09.2021

"Potrafi sobie radzić, nie przejmując się dogmatycznie traktatami". Jałowiczor o działaniach KE

- Biorąc pod uwagę mechanizm warunkowości związany z funduszami unijnymi, na który niestety się zgodziliśmy, to KE ma teraz większe pole manewru - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego". Rozmówcą Adriana Stankowskiego był również Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. 
Posłuchaj
  • Publicyści o wniosku KE do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę cz. 2 ("Debata dnia")
  • Publicyści o wniosku KE do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę cz. 1 ("Debata dnia")
Czytaj także

Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o nałożenie na Polskę kar pieniężnych. Poinformowała również, że rozpoczęła wobec Polski procedurę zw. z naruszeniem unijnego prawa. Spór dotyczy niewykonania przez Polskę wyroku TSUE w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

WaszczykowskiPR24AK.jpg
"To wojna o obalenie polskiego rządu". Waszczykowski o działaniach KE

- O ile na początku tej od kilku lat już trwającej wojny z instytucjami unijnymi zanosiło się na to, że skończy się na jakichś ponagleniach, notach i działaniach, z których za wiele nie wynika, to okazuje się, że jednak Komisja Europejska potrafi sobie radzić, nie przejmując się dogmatycznie traktatami, potrafi wymuszać decyzje i doprowadzać do tego, że faktycznie nakładane są kary, których się nie da nie zapłacić - ocenił Jałowiczor.    

Według medialnych doniesień przyczyną przeciągających się negocjacji z Warszawą na temat polskiego KPO jest kwestia dyskusji na temat wyższości prawa unijnego nad krajowym, która właśnie toczy się w Polsce.

Jak może zakończyć się spór z KE?

- Nie wiem. Nie za bardzo widzę tu jakieś polubowne rozwiązanie. (...) Obawiam się, że trzeba będzie zrezygnować z Izby Dyscyplinarnej - a ta była jedną z najbardziej udanych w tej reformie sądownictwa rzeczy - odpowiedział publicysta "Gościa Niedzielnego".   

Jerzy Mosoń stwierdził, że tak poważnego kryzysu nie mieliśmy nigdy wcześniej.

- Nie rozdzielałbym Krajowego Planu Odbudowy od spraw związanych z praworządnością czy prawami LGBT+, bo to wszystko w jakiś sposób rzutuje na sytuację Polski - dodał. 

Posłuchaj
23:05 PR24_mp3 2021_09_09-18-05-37.mp3 Publicyści o wniosku KE do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę cz. 1 ("Debata dnia")
Posłuchaj
22:48 PR24_mp3 2021_09_09-18-33-11.mp3 Publicyści o wniosku KE do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę cz. 2 ("Debata dnia")  

- Dzisiaj wydaje się, że Komisja Europejska nie chce kompromisu, wierzy w to, że może wygrać wszystko, nawet zmianę rządu w Polsce. Być może właśnie o to chodzi? - zastanawiał się Mosoń. - Nie chodzi o to, żeby przywrócić stan prawny sprzed kilku lat, ale przede wszystkim o to, aby doszło do bankructwa obecnej elity rządzącej - podsumował gość audycji.                    

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Debata dnia"

Prowadził: Adrian Stankowski

Goście: Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre), Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny")

Data emisji: 09.09.2021

Godz. emisji: 18.05

kmp