Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 19.02.2017

Coraz mniej Ukraińców zatrudnionych w polskim rolnictwie

Z brakiem pracowników polskie rolnictwo boryka się od lat. Do zbierania owoców przyjeżdżali do nas głównie Ukraińcy. Jednak udział rolnictwa w strukturze zatrudniania cudzoziemców w Polsce maleje. W ciągu zaledwie 5 lat spadł z prawie 60 procent w 2011 roku do 25 procent w roku ubiegłym.
Do zbierania owoców przyjeżdżali do nas głównie Ukraińcy.Do zbierania owoców przyjeżdżali do nas głównie Ukraińcy.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • O zatrudnianiu cudzoziemców w rolnictwie mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: wiceminister pracy Stanisław Szwed (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jeśli chodzi o zatrudnienie cudzoziemców w roku 2016, to było ono rekordowe, mówi wiceminister pracy Stanisław Szwed.

- I to zarówno w tej procedurze uproszczonej, czyli na tzw. oświadczenia, czyli te krótkoterminowe okresy zatrudnienia, do 6 miesięcy, jak również na pobyty stałe, czy sezonowe. Faktycznie spada, szczególnie jeżeli chodzi o zakres oświadczeń, udział rolników. W ubiegłym roku mieliśmy ponad 1 260 000 wystąpień o oświadczenie – to nie jest równoznaczne z przyjazdem tylu osób – z czego 26 proc. dotyczyło rolnictwa - podaje liczby gość radiowej Jedynki.

Problem bardzo niskich płac Ukraińców 

W rolnictwie jest problem bardzo niskich płac Ukraińców, zwraca uwagę wiceminister Stanisław Szwed.

- 1800 zł brutto to w zeszłym roku była średnia płaca dla Ukraińców, w całej populacji zatrudniania, w naszym kraju, a w rolnictwie 1200 zł – zaznacza ekspert.

Wiele do życzenia pozostawiają także umowy

Również umowy pozostawiają wiele do życzenia, dodaje wiceminister pracy.

- Najwięcej umów o dzieło jest w rolnictwie, a to już też jest łamanie prawa, bo to powinny być umowy-zlecenia czy umowy o pracę. Chcemy to uregulować, żeby były minimalne gwarancje płacy. Dochodzą do nas również informacje o złych warunkach mieszkaniowych tych pracowników. Chcemy to w jakiś sposób ucywilizować – podkreśla Stanisław Szwed.

Ukraińcy stanowią 97 procent wszystkich cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do pracy na podstawie tak zwanych oświadczeń. Pozostali to obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji.

Aleksandra Tycner, awi