Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 28.03.2017

Bank Światowy wesprze rząd w walce ze smogiem

Bank Światowy dostrzega konieczność podjęcia działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w Polsce.
Posłuchaj
  • Bank Światowy dostrzega konieczność podjęcia, wspólnie z polskim rządem, działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w Polsce. Jak konkretnie ta pomoc ma wyglądać, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Chce w tej dziedzinie wspierać poczynania polskiego rządu, który opracowuje kompleksowy program walki ze smogiem pod nazwą  „Czyste powietrze”. 

Jednym z przedsięwzięć, które ma wpłynąć na poprawę sytuacji jest docieplanie budynków.

− W tej dziedzinie zarysowują się szanse na podjęcie efektywnej współpracy, wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Powstaje mapa drogowa programu modernizacji dla Polski

Jak informuje, Bank Światowy na zlecenie Komisji Europejskiej przygotowuje taką mapę drogową programu termomodernizacji dla Polski.

− Program będzie się koncentrował na wskazanych przez nas regionach, w których ten problem występuje szczególnie dotkliwie oraz w regionach dotkniętych ubóstwem energetycznym, mówi gość radiowej Jedynki.

Powstanie nowa ścieżka finansowania termomodernizacji

Jak dodaje, celem opracowania ma być uruchomienie nowej ścieżki finansowania, która wesprze finansowo termomodernizację.

Na pierwszy ogień ma iść Małopolska

Według  Banku Światowego, wspólnie podjęte pilotażowe działania dotyczyłyby Małopolski. Jednak rozmowy dotyczące konkretnych rozwiązań jeszcze trwają, zaznacza Filip Kochan, rzecznik prasowy Biura Banku Światowego w Warszawie.

Jak wyjaśnia, obecnie trwa definiowanie obszaru współpracy, a główny nacisk projektu będzie położony na wydajność energetyczną, obejmującej np. termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Program Banku Światowego wkomponowany w rządowy program „Czyste powietrze”

−  Wspólne ustalenia mają ułatwić wkomponowanie inicjatywy Banku Światowego w przedsięwzięcia związane z rządowym programem „Czyste powietrze”, podkreśla  wiceminister Jadwiga Emilewicz.

− Chcemy, aby te rekomendacje nie minęły się z tymi z rządowego programu. Na pewno nie ma mowy o jednym instrumencie, będzie on zdywersyfikowany w zależności od poziomu ubóstwa oraz od stopnia zanieczyszczenia powietrza, mówi Jadwiga Emilewicz.

I dodaje, że stąd trzeba wybrać miejsca pilotażowe programu.

Położenie nacisku na wydajność energetyczną, w tym termomodernizację budynków jednorodzinnych, pomoże w osiąganiu najważniejszych celów, ocenia Flip Kochan z Banku Światowego.

Program celuje w smog i ubóstwo energetyczne

I wymienia jakość powietrza i ubóstwo energetyczne.

− Chodzi o to aby ludzie gorzej sytuowani mieli szanse na korzystanie z czystej energii, mówi.

Dodaje, że osiągnięte doświadczenia w Małopolsce zostaną wykorzystane na szczeblu krajowym.

Innowacyjna walka ze smogiem

Rozwiązania podejmowane przy realizacji programu walki ze smogiem mogą mieć często charakter innowacyjny.

−  Dotyczy to szczególnie terenów wiejskich, uważa Jadwiga Emilewicz.

Jak wyjaśnia, dotyczy to szczególnie najmniejszych gospodarstw, do kilku hektarów, których właściciele otrzymaliby np. piece w których palono by peletami ze skoszonej trawy z gospodarstwa, przy obietnicy dostarczenia taniego paliwa, mówi wiceminister.

− Modeli wsparcia dyskutowanych jest wiele. Z pewnością nie będzie jednego uniwersalnego modelu dla każdego miejsca w Polsce -podkreśla wiceminister Jadwiga Emilewicz.

Rząd obiecuje, że kompleksowy program walki ze smogiem pod tytułem „Czyste powietrze” ma być gotowy w czerwcu.

Dariusz Kwiatkowski, jk