Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 07.06.2017

ARiMR: pieniądze na modernizację gospodarstw. Adresatem hodowcy

Już od 29 czerwca można będzie składać wnioski o wsparcie przy modernizowaniu gospodarstw rolnych.
Posłuchaj
  • Kto może ubiegać się o pomoc na "Modernizację gospodarstw rolnych", wyjaśnia w radiowej Jedynce Małgorzata Niemiec, dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Ogłoszony nabór skierowany jest do tych gospodarstw, których właściciele zamierzają realizować inwestycje dotyczące rozwoju produkcji: prosiąt, mleka krowiego lub bydła mięsnego.

− Tak ukierunkowane wsparcie jest odpowiedzią na oczekiwania rolników i organizacji rolniczych, zainteresowanych rozwojem produkcji zwierzęcej, uważa minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. Do tych potrzeb dostosowano treść rozporządzeni tak, aby umożliwić rozwój na przykład hodowli trzody chlewnej, podkreśla minister. Jak wiadomo, spadek pogłowia świń to problem, który daję o sobie znać już od kilku lat.

O pomoc mogą starać się rolnicy  zarówno osoby fizyczne jak i prawne), którzy mają nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, będący posiadaczami gospodarstw o powierzchni do 300  hektarów gruntów ornych. Wymagana jest ich określona wielkość ekonomiczna. W przypadku produkcji prosiąt, wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi być nie mniejsza niż 10 tysięcy euro i nie większa niż 250 tysięcy euro. Jeżeli rolnik planuje inwestycje dotyczące produkcji mleka krowiego lub bydła mięsnego, wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być mniejsza niż 10 tysięcy euro i nie większa niż 200 tysięcy euro.

−  Przypomnijmy, że w obecnym naborze górny limit dla produkcji prosiąt został podniesiony z 200 do 250 tysięcy euro, a tym samym z pomocy mogą korzystać również gospodarstwa o produkcji większej, które dotychczas nie kwalifikowały się do otrzymania wsparcia, wyjaśnia Małgorzata Niemiec, dyrektor departamentu działań inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jeśli inwestycje mają być realizowane przez osoby wspólnie składające wnioski, wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza od 10 tysięcy euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tysięcy euro, a po zrealizowaniu inwestycji , wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego ze wspólnie wnioskujących rolników, osiągnie wartość co najmniej 10 tysięcy euro.

Spora  gama inwestycji

Starający się o pomoc rolnicy mogą liczyć na jej otrzymanie przy realizacji inwestycji, które dotyczą między innymi: budowy, modernizacji budynków inwentarskich, w tym ich wyposażenia, adaptacji innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie oraz ich wyposażenia. Wsparcie może być też udzielone na: budowę lub modernizację magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, w tym na ich wyposażenie. Dofinansowanie dotyczy też kosztów ogólnych, czyli na przykład takich jak przygotowanie biznes planu czy kosztorysu. Ponieważ jest to nabór ukierunkowany ściśle na gospodarstwa  prowadzące produkcję zwierzęcą, nie będzie możliwości przyznania wsparcia w tych obszarach  na przykład do zakupu maszyn do upraw polowych.

Pomoc, która będzie następstwem uruchomionych naborów, ma charakter refundacji, czyli koszty są zwracane po zakończeniu realizacji inwestycji. Maksymalny poziom dofinansowania przy rozwoju produkcji prosiąt wynosi 900 tysięcy złotych. W przypadku operacji realizowanej w obszarze rozwoju produkcji mleka krowiego i bydła mięsnego - 500 tysięcy złotych. Poziom dofinansowania wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowalnych i może wzrosnąć do 60 proc. w przypadku przedsięwzięcia realizowanego przez osoby wspólnie wnioskujące lub młodego rolnika.

Minister Krzysztof Jurgiel oczekuje, że propozycja wsparcia przy modernizowaniu gospodarstw wzbudzi zainteresowanie rolników.

− Cały czas prowadzimy promocję w tym zakresie. Oczywiście decyzja należy do rolników. Myślę, że środki zostaną wykorzystane. Jeśli tak się nie stanie  będą zagospodarowane przy innych działaniach  wspierających rolników, mówi minister. 

Jak i gdzie składać wnioski

Wnioski mogą być składane od 29 czerwca do 28 lipca w oddziałach regionalnych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Wniosek może być złożony również za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR, należącego do oddziału regionalnego. Dokumenty aplikacyjne można składać osobiście  przez upoważnioną osobę lub przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej. W przypadku osób wspólnie wnioskujących, wniosek o przyznanie pomocy składa się w oddziale regionalnym ARiMR, właściwym ze względu na położenie gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących, przy czym jeżeli gospodarstwa tych osób są  położone na obszarze więcej niż jednego województwa, wniosek składa się w tym województwie, w którym jest położona największa część tych gospodarstw, a jeżeli projekt dotyczy inwestycji budowlanej, to w województwie na terenie którego będzie realizowana inwestycja budowlana.

 O kolejności zadecydują punkty

Sposób ustalana kolejności przysługiwania wsparcia wyeliminuje zasadę kto pierwszy ten lepszy i nerwowe sytuacje przy składaniu wniosków, zaznacza Małgorzata Niemiec.

Decydująca będzie  suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie kryteriów wyboru. Przykładowo, w  przypadku projektu związanego z rozwojem produkcji mleka krowiego, znaczenie będzie miała docelowa liczba krów mlecznych w stadzie. Na przykład, gdy w gospodarstwie docelowo będzie powyżej 100 sztuk, rolnik otrzyma 3 punkty, gdy tych krów będzie więcej niż 50, a mniej niż 100, otrzyma 2 punkty. Preferowane będą również te inwestycje, w których nastąpi największy wzrost liczby zwierząt w gospodarstwie. I tak na przykład w obszarze związanym z rozwojem produkcji mleka krowiego, najwięcej punktów otrzyma  projekt, w ramach którego ten wzrost wyniesie powyżej 50 sztuk. Uprzywilejowani będą również młodzi rolnicy, czyli osoby, które w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat.  Na preferencje mogą liczyć inwestycje służące ochronie środowiska, a także ci rolnicy, którzy w dniu złożenia wniosku posiadają certyfikat lub świadectwo potwierdzające, że uczestniczą w unijnym systemie jakości w ramach działania „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych”, a inwestycja dotyczy produkcji objętej tym systemem. W sumie rolnik może otrzymać nawet 20 punktów. Przy czym minimalna liczba punktów kwalifikująca wniosek do dalszej oceny wynosi 4.

Trzeba wziąć pod uwagę, że nie ma znaczenia kolejność złożenia wniosku. Należy więc zadbać o to, aby wniosek został poprawnie wypełniony i aby zostały dołączone do niego wszystkie wymagana dokumenty, w tym poprawnie przygotowany biznes plan. Prawidłowość wypełnienia wniosku ma wpływ na tempo jego rozpatrzenia, a tym samym podpisania umowy. To z kolei warunkuje możliwość rozpoczęcia realizacji inwestycji i otrzymania płatności z Agencji. Stąd jej apel do rolników i wspierających ich swoją wiedzą doradców o skrupulatne, zgodne z instrukcją przygotowanie i aplikacyjnej  dokumentacji.

Dariusz Kwiatkowski

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa