Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 08.08.2017

KOWR - nowa instytucja i nowe wyzwania

1 września rozpocznie pracę Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Połączy on dotychczasowe zadania Agencji Nieruchomości Rolnych i część zadań Agencji Rynku Rolnego.
Posłuchaj
  • O tym czym będzie się zajmowała nowa instytucja Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w audycji "Agro-Fakty" radiowej Jedynki mówi Witold Strobel, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jakie nowe, ale i "stare" zadania będzie realizował KOWR, wyjaśnia Witold Strobel, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

Po 25 latach funkcjonowania ANR przyszedł czas na zmiany i tą najistotniejszą zamianą jest połączenie dwóch odrębnych dotychczas instytucji ANR i ARR.
Dla Agencji Nieruchomości Rolnych najważniejszym zadaniem była sprzedaż i dzierżawa ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie w Zasobie jest prawie 1,380 mln ha, z tego około 1,050 mln ha jest w dzierżawie (tj. 76% powierzchni pozostającej w Zasobie), na podstawie ponad 58,3 tys. zawartych umów dzierżawy.
Obecnie dzierżawa jest podstawową formą rozdysponowania państwowej ziemi, z której rolnicy są bardzo zadowoleni. Nie muszą bowiem wydawać dużych pieniędzy na zakup ziemi, a mogą przeznaczyć je na inwestycje w swoje gospodarstwa rodzinne. Witold Strobel zapewnia, że rolnicy dzierżawiący państwową ziemię nie mają powodów do obaw. Umowy podpisane w ANR będą kontynuowane w KOWR.

Kupno ziemi

Priorytet dzierżawy nad sprzedażą nie oznacza, że rolnicy mający środki finansowe nie mogą zakupić państwowych gruntów. Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw z 14 kwietnia 2016 r. spowodowała, że sprzedaż nieruchomości rolnych została mocno ograniczona, jednak zakaz sprzedaży gruntów Zasobu WRSP nie jest bezwzględny. Ustawodawca przewidział pewne wyjątki w przypadkach uzasadnionych względami społeczno-gospodarczymi. Dotyczą one np. działek do 2 ha w przypadku rolników.
Trzeba jednak podkreślić, że sprzedaż ziemi obecnie została znacząco ograniczona i nie należy spodziewać się jej wzrostu. Ustalono bowiem plan sprzedaży w kolejnych latach do 2019 r. na poziomie 7 tys. ha rocznie.

Nieruchomości nierolne

W Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa są także nieruchomości nierolne, przeznaczone na inwestycje. ANR dysponuje największym w Polsce zasobem nieruchomości inwestycyjnych. Ich sprzedaż pozwala na uruchomianie inwestycji o charakterze gospodarczym, które przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy i tym samym polepszania warunków życia społeczności lokalnych. Potencjalni inwestorzy są mile widziani w oddziałach terenowych KOWR. Witold Strobel podkreśla także znakomitą dotychczasowa współpracę pomiędzy ANR a samorządami. Polega ona na nieodpłatnym przekazywaniu gruntów samorządom do realizacji zadań własnych. Ta współpraca na pewno również będzie kontynuowana w ramach KOWR. Do tej pory przekazano 57 tysięcy ha na różnego rodzaju inwestycje.

Nadzór właścicielski

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa  będzie także sprawował nadzór właścicielski nad działalnością 41 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, Spółki te odgrywają wiodącą rolę w kreowaniu i upowszechnianiu postępu  hodowlanego w polskim rolnictwie. Są one swoistym bankiem genów, stąd ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona cennych genotypów.  Spółki te zajmują się hodowlą roślin, zwierząt, są wśród nich także słynne polskie stadniny koni.
Warto wspomnieć, że dotychczasowe zadania płatnicze Agencji Rynku Rolnego będą realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Stanie się ona jedyną agencją płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce.

Elżbieta Mamos