Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 10.05.2018

Elektromobilność w Wielkiej Brytanii: 3 tys. ładowarek, ponad 130 tys. elektrycznych aut

Pod względem liczby zarejestrowanych w ubiegłym roku samochodów elektrycznych, Wielka Brytania z wynikiem ponad 48 tysięcy, zajęła trzecie miejsce w Europie.
Posłuchaj
  • Jak w Wielkiej Brytanii wygląda w praktyce elektromobilność, wyjaśnia w radiowej Jedynce Maciej Mazur - prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

- Dzięki temu liczba aut elektrycznych, którymi jeżdżą Anglicy przekroczyła 130 tysięcy, wyjaśnia Maciej Mazur - prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

I dodaje, że na terenie Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 3 tys. ładowarek, z czego szybkich – ponad 500.

−To pozwala na to, że 55 proc. tras pomiędzy aglomeracjami może być pokonywane przy użyciu pojazdu elektrycznego, mówi gość radiowej Jedynki.

Postawiono na infrastrukturę i wsparcie do zakupu elektrycznych aut

Wielka Brytania  konsekwentnie inwestuje w rozwój elektromobilności już od 2009 roku. Postawiono wówczas na rozwój  sieci ładowarek, tworzących niezbędną infrastrukturę.

Później stworzono mechanizmy wsparcia dla posiadaczy samochodów elektrycznych . 

− Posiadacz pojazdu elektrycznego może otrzymać nawet 7,5 tys. funtów, dofinansowywana jest również infrastruktura, wymienia ekspert.

O rozbudowie infrastruktury decydują samorządy lokalne

Anglicy wyszli założenia, że rozbudowa infrastruktury najbardziej efektywnie przebiega na szczeblu lokalnym i ma o tym decydować miejscowa społeczność. 

Jak wyjaśnia, o lokalizacji ładowarki decyduje rynek, stąd decydują o tym społeczności lokalne, które wiedzą najlepiej gdzie te ogólnodostępne ładowarki powinny się pojawić.

Na pierwszym miejscu w Europie w elektromobilności jest Norwegia, na drugim - Niemcy

W ubiegłym roku więcej  samochodów elektrycznych niż w Wielkiej Brytanii zarejestrowano  w Niemczech - prawie 55 tysięcy, a najwięcej w Norwegii -ponad 62 tysiące. I ten wynik dał mieszkańcom Krainy Fiordów pierwsze miejsce w Europie.

Dariusz Kwiatkowski, jk