Logo Polskiego Radia
Jedynka
Adam Kaliński 10.10.2018

Smog to nie tylko problem miast. Na wsi nie jest lepiej

Jutro w Grodnie koło Miedzyzdrojów początek III Międzynarodowej Konferencji Energia, Środowisko, Rolnictwo. Głównym tematem spotkania będzie "Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich".
Posłuchaj
  • O niedocenianym problemie smogu na wsi w radiowej Jedynce Dariusz Kwiatkowski rozmawiał z Krzysztof Lipińskim z fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Jak powiedział w radiowej Jedynce w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim Krzysztof Lipiński z fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej - która organizuje konferencję - problem smogu na wsi jest ciągle niedoceniany.

Na wsi dominuje węgiel

Jak dodał - o ile w miastach około 60 proc. energii cieplnej pochodzi z sieci ciepłowniczej to na terenach wiejskich aż 90 proc. gospodarstw rolnych i domowych jest opalanych - głównie węglem. Do tego badania dotyczące smogu na wsi są szczątkowe - zauważył rozmówca.

Można jednak przypuszczać, że na wsi problem smogu jest podobny jak w miastach - powiedział Krzysztof Lipiński.

Jaka alternatywa?

Ocenił, że konferencja ma pokazać różne alternatywy walki ze smogiem - nie tylko poprzez wymianę pieców na niskoemisyjne, ale np. wykorzystując mechanizmy energetyki prosumenckiej, czyli odnawialne źródła energii oraz rozważenie zmiany całego systemu grzewczego.

Do udziału w konferencji zostali zaproszeni m.in. Phil Hogan - Komisarz ds. rolnictwa UE, a także szefowie resortów rolnictwa, energii i środowiska.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG