Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Daniel Czyżewski 06.06.2018

"Nielegalny proceder mógł rozwijać się w Polsce, ponieważ brakowało elementów kontrolnych"

- Nie jest możliwe oszacowanie strat jakie poniósł Skarb Państwa na oszustwach związanych z unikaniem płacenia podatku VAT między innymi dlatego, że brak wpływu z tego podatku nie zawsze jest związany z działalnością przestępczą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Siudaj z "Gazety Bankowej".
Sankcje szykowane przez rząd dotkną nie tylko tych, którzy działają z premedytacją, lecz także przedsiębiorców, którzy popełnią błąd w rozliczeniachSankcje szykowane przez rząd dotkną nie tylko tych, którzy działają z premedytacją, lecz także przedsiębiorców, którzy popełnią błąd w rozliczeniachGlow Images/East News

Sejmowa komisja ustawodawcza opowiedziała się we wtorek za przyjęciem uchwały PiS ws. powołania komisji śledczej ds. VAT. Do zakresu działania komisji należałoby zbadanie, ocena prawidłowości i legalności działań oraz zaniedbań i zaniechań Skarbu Państwa związanych z VAT i podatkiem akcyzowym w okresie od grudnia 2007 do listopada 2015 roku.

Ekspert "Gazety Bankowej" zaznaczył, że problemem dla nowej komisji może być skala zjawiska z jakim się mierzy, a także fakt, że wadliwe są również regulacje europejskie. - Problem jest nie tylko w polskich, ale również w europejskich przepisach. Nadal działają w takiej formie, która umożliwia taki proceder i przestępcy przenoszą się do innych krajów - ocenił Marek Siudaj zaznaczając, że jest to wyzwanie dla komisji Parlamentu Europejskiego.

Zdaniem eksperta, głównym czynnikiem, dla którego nielegalny proceder mógł rozwijać się w Polsce, był brak elementów kontrolnych. - Cały ten problem  narastał od dłuższego czasu, ale on się ujawnił w latach 2011 - 2012. Mimo, że ministerstwo wiedziało, iż coś się dzieje, nie było prób zadziałana - powiedział Siudaj. Jak zaznaczył, alarmujące były już wskaźniki mówiące o tym, że eksport z Polski do Niemiec nie zgadzał się z niemieckim importem z Polski.

Ekspert odniósł się również do możliwości powołania komisji śledczej dotyczącej działalności spółki GetBack. Nie zgodził się ze stwierdzeniem, że klienci są "sami sobie winni, bo wiedzieli co kupowali", ponieważ często instytucje finansowe nie informowały swoich klientów o ryzyku związanym z konkretnymi instrumentami finansowymi. Siudaj podkreślił, że jest to niezgodne z prawem unijnym, według którego banki muszą sprzedawać instrumenty finansowe w taki sposób, aby klient miał pełną wiedzę na temat produktu jaki kupuje.

Goapodarzem audycji Krzysztofa Grzybowskiego był Marek Siudaj z "Gazety Bankowej".

Polskie Radio 24/zz

-------------------------

Data emisji: 06.06.18

Godzina emisji: 13.35