Logo Polskiego Radia
PAP
Marek Grabski 22.02.2019

Przesłanie prezydenta do środowisk honorujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego

Obyśmy nigdy nie zapomnieli, że nasza wolność okupiona została krwią Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych - napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do osób i środowisk honorujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Kancelaria Prezydenta zachęca do odczytywania przesłania 1 marca.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Święto ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Przesłanie prezydenta do organizatorów i uczestników obchodów z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zostało opublikowane w piątek na stronie prezydent.pl. Zapraszano tam także do odczytania go podczas uroczystości upamiętniających święto.

W przesłaniu skierowanym do organizatorów i uczestników uroczystości upamiętniających bohaterów powstania antykomunistycznego Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych prezydent przypomniał, że Narodowy Dzień Pamięci obchodzimy już po raz dziewiąty. I że został on "ustanowiony w hołdzie bohaterom podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi".

"Oddajemy cześć niezłomnym obrońcom wolności, którzy pomimo zakończenia drugiej wojny światowej, w obliczu kolejnej fali terroru i nowego zniewolenia podjęli dramatyczną decyzję, by walczyć dalej z bronią w ręku. Przez długie dziesięciolecia ich poświęcenie i zmagania były skrzętnie wymazywane z kart naszej historii" - napisał Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, dziś przywracamy Żołnierzom Wyklętym należny im szacunek i miejsce wśród bohaterów niepodległej Polski. "Wielu z nich było oficerami Wojska Polskiego w odrodzonej Rzeczypospolitej. Wielu walczyło w szeregach Armii Krajowej. Wielu porzuciło swoje życiowe plany, by wstąpić w szeregi partyzanckich oddziałów. Wszyscy, gdy Polska w efekcie pojałtańskiego porządku znalazła się w strefie wpływów sowieckiej Rosji, uznali, że dla nich wojna skończyć się nie mogła" - zaakcentował prezydent.

"Ich postawa była znakiem oporu dla Polaków, którzy nie tylko udzielali Żołnierzom Wyklętym schronienia i wsparcia, ale sami również, choć w inny sposób, sprzeciwiali się narzuconej siłą władzy - odmawiając udziału w kolektywizacji wsi, zachowując tradycję i pamięć o prawdziwej polskiej historii, broniąc wolności sumienia i wyznania. Żołnierze powstania antykomunistycznego dla wielu byli przykładem niezłomności, źródłem nadziei i wiary w ostateczne zwycięstwo wolności i prawdy" - podkreślił.

Zwrócił także uwagę na fakt, że dzięki badaniom historyków, odnajdywanym wciąż dokumentom i wspomnieniom świadków wiemy dziś coraz więcej o sylwetkach i losach Żołnierzy Wyklętych. "Wiemy, że pochodzili z różnych środowisk, że byli wśród nich ludzie wykształceni, że należeli do pokolenia urodzonych i wychowanych w wolnej Polsce. Wiemy też, dzięki zapiskom i wspomnieniom, jak ciężką próbą była dla nich świadomość olbrzymiej przewagi wroga i zmniejszających się szans na zwycięstwo. Czyni to ich walkę jeszcze bardziej przejmującą, ale każe nam też myśleć z uznaniem o tych, którzy do końca udzielali im schronienia i wsparcia, okazując solidarność i nie bacząc na grożące z tego powodu niebezpieczeństwo" - napisał Andrzej Duda.

"Dziś te same lokalne społeczności, które wspierały Żołnierzy Wyklętych, upamiętniają swoich bohaterów. W całej Polsce powstają miejsca pamięci i odbywają się uroczystości poświęcone żołnierzom podziemia antykomunistycznego. W wielu przypadkach to właśnie dzięki mieszkańcom zachowały się informacje o działalności i zasługach Niezłomnych. Dlatego chcę z całą mocą podkreślić, że Żołnierze Wyklęci są bohaterami narodowymi obok wszystkich walczących w powstaniach narodowych, wojnie polsko-bolszewickiej, na frontach drugiej wojny światowej — ale są też bohaterami swoich małych ojczyzn" - zaznaczył prezydent.

Podziękował także wszystkim, którzy organizują uroczystości patriotyczne, stawiają obeliski, wmurowują tablice, nadają nazwy ulicom, aby czyny i dokonania Wyklętych - Niezłomnych nie uległy zapomnieniu. "Ich walka była dramatycznym wyborem. Ich dziedzictwo jest dla nas przypomnieniem, że wolna, niepodległa i suwerenna Polska warta jest najwyższych poświęceń. Obyśmy nigdy nie zapomnieli, że nasza wolność okupiona została krwią Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych. Cześć ich pamięci! Cześć i chwała bohaterom powstania antykomunistycznego!" - napisał w przesłaniu Andrzej Duda.

mg