Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 02.09.2016

Wzniosłość i romantyzm w sieci. Internet wg Wernera Herzoga

- Nowy film Herzoga wydaje mi się bardzo spójny, bo reżyser dostrzega w internecie rodzaj niezwykłego romantyzmu i pewnej wzniosłości - ocenia filmoznawca Kuba Mikurda.

W "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci" Werner Herzog snuje opowieść o tym, jak internet rozpoczął światową rewolucję technologiczną. Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji. To w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim w 1969 roku został wysłany pierwszy mail. Poznajemy m.in. zadziwiających, pełnych pasji oraz obsesji naukowców i ich niezwykłe historie.

- Kiedy Herzog opowiada o potworze, który stworzyliśmy, niemożliwym do ogarnięcia intelektualnie gigancie, to mówi o żywiole stworzonym przez człowieka, choć wymknął nam się spod kontroli. Jest to żywioł równie niepoznawalny i niemierzalny, jak otchłań oceanu czy galaktyka. To rzeczywiście wydaje mi jest tym, co Herzoga w internecie uwodzi, a nie kwestie technicze, czy dotyczące tego, jak wysłać maila - podkreśla krytyk.

W audycji oceniliśmy filmy: "Juliettea" Pedro Almodovara, "Miles Davis i ja" Dona Cheadle’a oraz "Fuocoammare. Ogień na morzu" Gianfranca Rosiego. Wysłuchaliśmy również korespondencji Krzysztofa Kwiatkowskiego z 73. Festiwalu Filmowego w Wenecji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Krzysztof Kwiatkowski (krytyk filmowy), Kuba Mikurda (dziennikarz, filmoznawca)

Data emisji: 1.09.2016

Godzina emisji: 20.35

sm/pg