Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 22.09.2016

Start-up dobry na: zdrowie, naukę i wychowanie dzieciaka, zarządzanie odpadami

Jedną z imprez towarzyszących na 3-cim Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku jest TOP Start-up Polski Wschodniej 2016.
Posłuchaj
  • O pomysłach twórców start-upów, obecnych na TOP Start-up Polski Wschodniej 2016 podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki/ Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

To pierwsze tak duże wydarzenie w tej części kraju, prezentujące ciekawe pomysły młodych przedsiębiorców z tej części kraju, a przyglądała się im Sylwia Zadrożna.

Photon – robot dla małego dziecka

Photon to pierwszy na świecie robot, który rozwija się razem z dzieckiem.

̶ To z nim dzieci w wieku od 6 do 12 lat stawiają swoje pierwsze kroki w świecie programowania i nowych technologii – mówi Marcin Joka, jeden z założycieli start-upa pod tą samą nazwą.

Ile nauczy się dzieciak, tyle potrafi robot

Jak wyjaśnia, kiedy dzieciak wyciąga urządzenie z pudełka, ten nic nie umie. Następnie dziecko robi doświadczenia, eksperymenty i w ten sposób dowiaduje się jak działają w urządzeniu czujniki.

̶  Kiedy to zrozumie, uczy robota jak z nich korzystać. Ile się dziecko nauczyło, tyle potrafi robot – mówi Joka.

Aplikacja dla chorych i dla szpitali

Start-up rozwija się na Politechnice Białostockiej. ̶  Także w Białymstoku narodził się pomysł na aplikację, która wypracowuje rekomendacje dla pacjentów, gdzie powinni się udać, aby dojść do siebie na przykład po przebytej operacji – wyjaśnia Piotr Tynecki z tangramcare.

I dodaje, że aplikacja, bazująca na sztucznej inteligencji dba o to, aby pacjent nie wrócił do szpitala, a ten zoptymalizował swoje koszty.

Start-upy też mają kłopoty z pracownikami

Firma działa w Białymstoku, ale swój produkt sprzedaje w Stanach Zjednoczonych, ze względu na bariery prawne tam jest to łatwiejsze. Co ciekawe, nawet start-up ma już problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, coraz większym problemem są kadry – brakuje m.in. interdyscyplinarnych programistów, łączących wiedzę medyczną z programistyczną.

Start-up dobry na odpady

Aplikację pomagającą w komunikacji – ale w zakresie gospodarowania odpadami – oferuje rzeszowski start-up sprzedajodpady.pl.

Jak mówi Michał Marczak,  jeden z jego pomysłodawców, aplikacja ma służyć zagospodarowaniu odpadów, które tak naprawdę nie są odpadami, bo są materiałem służącym recyklingowi.

Aplikacja, która łączy wytwarzających odpady z odbiorcami surowców

̶  Bo z jednej strony mamy firmy, które wytwarzają dużo odpadów – aluminiowych, plastikowych, z drugiej strony są firmy, które potrzebują tych surowców. My im pomagamy służąc informacją – mówi Michał Marczak.

Start-up z dronami, które chronią człowieka

̶  Jako start-up zaczynała też elbląska firma, która za pomocą dronów przeprowadza inspekcje wizualne w zakładach przemysłowych - mówi Olga Borowska.

I dodaje, że dzięki temu można zminimalizować niebezpieczeństwo w miejscach stanowiących zagrożenie dla człowieka.

Na sukcesy same pomysły nie wystarczą

̶ Pomysłów na dobry biznes młodzi mają wiele, ale sam pomysł nie wystarczy – dodaje Marcin Joka.

Jak podkreśla, bardzo ważne jest aby spotkać odpowiednich ludzi na swojej drodze, co pozwala na uniknięcie sporo błędów.

My też mieliśmy sporo porażek, ale one nas  nie zniechęciły, ale dały wiedzę i motywacje na przyszłość – mówi Joka.

A każdy, kto ma obiecujący pomysł, ma szansę tu w Białymstoku zaprezentować go przedstawicielom korporacji, potencjalnym inwestorom i skorzystać z szansy na rozwój. Być może niektóre staną się jednorożcami, czyli firmami wartymi co najmniej miliard dolarów.

Sylwia Zadrożna, jk