Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 20.12.2016

Opłaty w tanich liniach

- Polskie służby cały czas monitorują sytuację i analizują wszystkie informacje oraz sygnały. Jesteśmy przygotowani do zapewnienia bezpieczeństwa - powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, w związku z atakiem terrorystycznym w Berlinie.
Posłuchaj
  • O bezpieczeństwie podczas naszych podróży i związanych z tym kosztach, ponoszonych tak przez lotniska jak i pasażerów, w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Czytaj także

Polacy są coraz bardziej mobilni, a to między innymi dzięki ofercie tanich linii lotniczych. Jednak te oferując nam często bilety w atrakcyjnych cenach, często próbują zarobić też w inny sposób.

Kontrole na lotniskach na wysokim poziomie

̶  Poziom kontroli na lotniska jest cały czas na wysokim poziomie - zaznacza Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych TOR.

Są głosy za kontrolami na dworach kolejowych

Jak dodaje, są też głosy za wprowadzeniem kontroli na dworcach kolejowych, tak aby na perony nie można się było dostać bez przejścia przez urządzenia zabezpieczające.

̶  To oznaczałoby spory paraliż i utrudnienia – mówi gość radiowej Jedynki.

Tyle, że jak podkreśla, takie mamy czasy i dlatego takie utrudnienia na pewno służyłyby bezpieczeństwu podróżujących.

Polacy podróżują tymczasem coraz częściej

̶  A podróżujemy coraz częściej i chętniej - między innymi dzięki szerokiej ofercie tanich linii lotniczych - zaznacza Sebastian Gościniarek, ekspert branży lotniczej firmy BBSG.

Jak mówi, świadczą o tym wyniki przewozowe, które wskazują na wzrost przewozów Polaków.

̶  Przyczyny są dwie – te tzw. bilety za złotówkę, oraz Polacy zaczynają postrzegać latanie za przejaw komunikacji, tak jak podróż samochodem, czy pociągiem – mówi gość radiowej Jedynki.

Tanie podróże z dodatkowymi dopłatami

I choć cenowa oferta tanich przewoźników często jest bardzo atrakcyjna, to linie lotnicze szukają kolejnych możliwości pobierania dodatkowych opłat.

̶  Już pojawiały się pomysły między innymi dotyczące wprowadzenia opłaty za miejsce w schowku nad naszymi głowami na pokładzie samolotu, ale nie tylko - tłumaczy Tomasz Jaroszek, autor bloga doradca TV.

̶   Maksymalizacja zysków następuje już na poziomie rezerwacji tanich biletów – bilet jest owszem tani, ale jeśli dokupimy pierwszeństwo wejścia na pokład, wniesienie dodatkowej walizki, wynajęcie auta, za to dodatkowo zapłacimy, w tym za dodatkowe ubezpieczenie – mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

Bezpłatny bagaż też coraz mniej bezpłatny

̶  Tanie linie lotnicze coraz częściej obniżają też limity dotyczące bezpłatnego bagażu - dodaje Sebastian Gościniarek.

Tymczasem, jak podkreśla, promocje mówią przede wszystkim o możliwości podróży za złotówkę, czy za 10 złotych.

Tanie linie lotnicze coraz mniej tanie, drogie – coraz mniej drogie

̶  Jednak dziś powoli zacierają się granice pomiędzy tanimi liniami a regularnymi przewoźnikami zaznacza Adrian Furgalski.

I wyjaśnia, że coraz więcej elementów z oferty tanich przewoźników przejmują linie klasyczne, w tanich liniach zaczynają się pojawiać oferty również dla biznesu.

̶  Czyli różnice między nimi się coraz bardziej zacierają – mówi Furgalski.

A jak przekonują eksperci, zawsze warto też sprawdzać ofertę regularnych przewoźników - bo czasami suma wszystkich opłat związanych z przelotem u taniego przewoźnika może przewyższać koszt biletu oferowanego przez zwykłą linie lotniczą.  

A to przez to, że musimy dokupić do biletu np. bagaż albo zapłacić więcej za dojazd do, bo przewoźnicy niskokosztowi zazwyczaj korzystają z lotnisk znacznie oddalonych od centrów miast.

Dominik Olędzki, jk