Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 01.02.2017

PIT po nowemu: urząd wypełni za nas zeznanie, a podatnik sprawdzi i zatwierdzi

Ministerstwo finansów zamierza wprowadzić kolejne ułatwienie dla podatników dotyczące rozliczeń z fiskusem. Resort proponuje, by to urząd skarbowy rozliczył za nas PIT.
Posłuchaj
  • O rewolucji ministerstwa finansów, która na pewno spodoba się wielu podatnikom, czyli możliwości wypełnienia zeznania podatkowego przez urząd skarbowy,mówimy w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

W ten sposób resort finansów chce ograniczyć koszty związane z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych.

̶  Chodzi też o to, by podatnik mógł się rozliczyć w kilka minut –mówi Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Urząd wypełni zeznanie, a podatnik sprawdzi i je zatwierdzi

I dodaje, że ministerstwo zmienia filozofię – stara się, aby to nie podatnik wypełniał, a urząd sprawdzał zeznanie podatkowe, tylko odwrotnie.

̶  To urząd wypełni za podatnika zeznanie, a podatnik sprawdzi je i zatwierdzi – mówi gość radiowej Jedynki.

Urząd wypełni PIT między 15 marca a 10 kwietnia

Taką możliwość resort chce wprowadzić już od połowy marca.

̶ Aby z niej skorzystać, trzeba będzie złożyć elektroniczny wniosek do urzędu skarbowego między 15 marca a 10 kwietnia, dodaje Anna Misiak, doradca podatkowy w firmie MDDP.

Podatnik złoży specjalny wniosek na stronie resortu finansów czy banku

̶  Ministerstwo chce aby podatnik wypełniał specjalny wniosek, który będzie dostępny na portalu ministerstwa finansów oraz na stronach bankowych – mówi Anna Misiak.

Prosta procedura – trzeba wypełnić wniosek i czekać 5 dni na maila z urzędu

Obecnie resort prowadzi rozmowy z bankami w tej sprawie. Jak zapewnia Łukasz Świerżewski, procedura będzie bardzo prosta.

Jak tłumaczy, trzeba będzie wypełnić kilkanaście rubryk, co powinno zająć kilka minut, ale nie trzeba będzie gromadzić dodatkowych dokumentów.

̶  Następnie w ciągu 5 dni podatnik dostanie z urzędu maila z linkiem do wstępnie wypełnianego zeznania podatkowego, mówi rzecznik.

̶  Jeżeli w takim zeznaniu wszystko będzie się zgadzało, wystarczy, że podatnik po prostu je zaakceptuje. Może też go nie przyjąć i zgłosić potrzebę korekty, dodaje.

Zmiany jednak nie dla wszystkich

̶  Ze zmian jednak nie wszyscy skorzystają –tłumaczy Anna Misiak.

I wymienia zeznania podatkowe osób czerpiących  dochody z zagranicy, albo prowadzących samodzielną działalność gospodarczą.

̶  Te osoby muszą same sporządzić zeznanie, gdyż urząd dysponuje tylko informacjami o odprowadzonych zaliczkach, a nie o przychodach i kosztach – mówi ekspertka.

Zmiany nie dotyczą też osób, które grają na giełdzie, czy chcą odliczyć ulgę budowlaną czy na internet.

 ̶  Większość jednak będzie mogła z uproszczonej procedury skorzystać –podkreśla Łukasz Świerżewski.

Ulgi i odliczenia pozostają

I dodaje, że wszyscy, którzy skorzystają z uproszczonej procedury, będą mogli skorzystać z ulgi na dzieci, z ulgi rehabilitacyjnej, z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów oraz z przekazania jednego procenta ma rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Wg szacunków resortu, ze zmian skorzystać będzie mogło nawet 13 mln podatników.

Jest też ułatwienie dla emerytów i rencistów

Ministerstwo przewidziało również duże udogodnienia dla emerytów i rencistów. Nie będą musieli wypełniać zeznania podatkowego, żeby przekazać 1 procent na organizację pożytku publicznego.

Wystarczy, że złożą oświadczenie w wersji elektronicznej lub papierowej, a urząd sam wyliczy kwotę 1  proc. i przekaże go na wskazaną we wniosku organizację pożytku publicznego.

Elżbieta Szczerbak, jk