Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 20.09.2017

Split payment: jak ma działać mechanizm odwróconej płatności VAT?

Coraz bliżej wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności w podatku VAT, czyli split payment. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął rząd. Chodzi o to, by walczyć z sytuacjami, kiedy w obrocie handlowym podatnicy znikają, nie płacąc należnego podatku.
Posłuchaj
  • Jak ma działać mechanizm odwróconej płatności VAT, wyjaśnia w radiowej Jedynce Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w firmie Grant Thornton (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Split payment ma obowiązywać tylko w przypadku rozliczeń między przedsiębiorcami. Jego zastosowanie będzie dobrowolne. Decydować o tym będzie nabywca towaru lub usługi, tłumaczy Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w firmie Grant Thornton.

- Nabywca będzie mógł dokonać płatności za fakturę w specyficzny sposób, dzieląc tę płatność na kwotę netto i na kwotę podatku VAT. Z tym, że kwota netto będzie wpłacana na rachunek bankowy wskazany przez kontrahenta, wystawcę faktury, natomiast kwota VAT będzie automatycznie przelewana na konto VAT sprzedawcy stworzone przez bank – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Jak to działa?

Sprzedawca, który dostanie podzieloną płatność, będzie mógł dowolnie dysponować tylko kwotą netto. Natomiast kwota VAT wpływająca na specjalny rachunek będzie mogła być użyta tylko do zapłaty podatku do urzędu skarbowego albo do zapłaty podatku VAT innemu przedsiębiorcy, od którego coś kupimy.

- Jeżeli więc ja jestem sprzedawcą i ktoś mi zapłaci na ten rachunek VAT-owski i skorzysta z tego mechanizmu podzielonej płatności, to ja te środki z tego rachunku będę mógł przekazać innemu kontrahentowi, od którego kupuję usługi i towary. Natomiast jest takie ryzyko, że w niektórych przypadkach może dojść do kumulowania VAT na tym rachunku, szczególnie jak np. podatnik VAT-owski w danym okresie dokonuje mniej zakupów, ma mniej tych faktur. Wtedy można dokonać przelewu z rachunku VAT-owskiego na zwykły rachunek rozliczeniowy, ale po złożeniu wniosku do Urzędu Skarbowego, który będzie miał 60 dni na to, żeby zadecydować, czy się zgadza, czy nie – dodaje ekspert.


.Branża elektroniczna chwali nowe rozwiązanie

Z proponowanych przepisów cieszy się branża elektroniczna, mówi Michał Kanownik, prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska.

- Chodzi o to, żeby firmy działające na rynku, choćby w naszej branży, kiedy zgłasza się do nich kontrahent, który oferuje im np. towary, często w atrakcyjne cenie, miały możliwość skorzystania z tej transakcji handlowej, ale jeżeli nie znają kontrahenta, mają wątpliwość, co do pochodzenia towaru, nie są pewni, czy kontrahent jest w pełnie transparenty, to mogą zakupić ten towar, wejść w ten biznes, ale zapłacą, wykorzystując mechanizm split payment, żeby nie ponosić ryzyka, że ktoś ich posądzi o współudział w karuzeli VAT-owskiej. To pozwoli zlikwidować największy w tym momencie problem, czyli brak możliwości realnej weryfikacji swoich kontrahentów i brak pewności, czy oni są uczciwi – zaznacza rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Split payment lepszy od odwróconego VAT?

Od lipca 2015 roku funkcjonuje już co prawda odwrócony VAT na elektronikę, czyli to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.
Zdaniem Michała Kanownika, lepszym rozwiązaniem byłoby zastąpienie odwróconego VAT-u podzieloną płatnością.

- Udało się  na tych najbardziej radykalnych polach, czyli smartfony, tablety, laptopy, twarde dyski komputerowe ograniczyć te oszustwa poprzez stosowanie mechanizmu odwróconego VAT, natomiast w dalszym ciągu z uwagi na to, że nasza branża handluje towarami stosunkowo niedużymi, bardzo drogimi i chodliwymi, że nie ma właściwie żadnej bariery wejścia, właściwie każdy przedsiębiorca, handlujący nawet pietruszką, może od jutra handlować telewizorami, więc jest ona bardzo atrakcyjna dla oszustów – wyjaśnia ekspert.

Split payment może natomiast uderzyć w małe firmy, które finansowały z VAT bieżącą działalność.


. .

Mechanizm stanie się powszechny?

Może się też okazać, że mechanizm dobrowolny stanie się powszechny, uważa Arkadiusz Łagowski.

- Będziemy mieli do czynienia z efektem domina. Jeżeli mi ktoś tak zapłaci, czyli ja dostanę VAT na rachunek VAT-owski, to żeby nie dochodziło do kumulacji też będę chciał zapłacić tak swojemu kontrahentowi, żeby nie dochodziło do kumulacji. I w krótkim czasie może to objąć wszystkich przedsiębiorców – mówi ekspert.
Dla firm, które zdecydują się na stosowanie podzielonej płatności, Ministerstwo Finansów przygotowało zachęty.

Podzielona płatność ma być wprowadzona 1 kwietnia 2018 roku.

Karolina Mózgowiec, awi