Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 08.11.2017

Kiedy wzrosną stopy procentowe?

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednak podwyżki są już na horyzoncie.
Posłuchaj
  • O tym, czy podwyżki stóp procentowych nastąpią szybciej niż myślimy radiowej Jedynce mówi Rafał Sadoch analityk Domu Maklerskiego mBanku (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie półtora procent, czyli zaskoczenia nie ma. Rada nie zmieniła nastawienia  - ale presja na zmianę jest coraz większa.

- Mimo tego, że prezes NBP, Adam Głapiński nadal twierdzi, że do końca przyszłego roku nie zobaczymy wyższych stóp procentowych w Polsce, to jednak ponad 4 proc. wzrostu gospodarczego, który utrzyma się w 2018 roku oraz dość wysoka już inflacja, mogą skłonić pozostałych członków Rady do zgłoszenie wniosku o podwyżkę stóp. W przyszłym roku może ukształtować się większość w Radzie, która doprowadzi do przegłosowania prezesa NBP - mówi Rafał Sadoch analityk Domu Maklerskiego mBanku.


Czytaj również
shutterstock dane wykres 1200.jpg
RPP: obecny poziom stóp sprzyja gospodarce. Kredyty na razie nie zdrożeją

Globalna polityka sprzyja podwyżkom  

Wszystko to dzieje się w sytuacji, w której polska gospodarka jest solidnie rozpędzona. RPP może przyśpieszyć podwyżki stóp procentowych.

- Polityka monetarna musi działać z pewnym wyprzedzeniem. Stopniowo będziemy zbliżać się do momentu, kiedy zacieśnianie polityki monetarnej może mieć miejsce, mimo obecnych deklaracji, że stopy procentowe nie powinny w przyszłym roku rosnąć. Mamy sytuację globalnej normalizacji polityki monetarnej, nawet Stany Zjednoczone stopniowo podnoszą stopy procentowe. W tym roku będą to trzy podwyżki stóp procentowych. Jesteśmy po dwóch, przed nami jeszcze jedna, w przyszłym roku również zobaczymy podwyżki stóp procentowych. Polska nie może pozostawać odosobniona. Jeśli nie będzie podwyżek stóp, to kapitał zagraniczny może zacząć odpływać z Polski, co może działać w kierunku osłabienia złotego – dodaje.

Warto dodać, że odwrót od polityki niskich stóp procentowych widać już w niektórych miejscach świata. Na ruch w górę w Europie zdecydowali się już Czesi i Brytyjczycy

Justyna Golonko, abo