Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 16.03.2018

Rynek pracy: zatrudnienie najwyższe w historii, płace szybują, ale...

Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś informacje o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w lutym.
Posłuchaj
  • O doskonałej sytuacji dla pracowników na rynku pracy i rosnących zarobkach, problemach budżetówki, mówił w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Andrzej Kubisiak, dyrektor do spraw analiz w Work Service DD./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

− Zatrudnienie i pensje rosną, choć coraz wolniej, ale to mniejsze tempo nie powinno nas niepokoić - mówi Andrzej Kubisiak, dyrektor do spraw analiz w Work Service DD.


Czytaj więcej
graph-963016_1280 (1)_1.jpg
GUS: Wynagrodzenia i zatrudnienie w górę. Przeciętna płaca brutto prawie 4600 złotych

Bo, jak wyjaśnia, popyt na pracę jest tak wysoki jakbyśmy mieli środek lata, co przekłada się na poziom zatrudnienia.

Zatrudnienie najwyższe w historii

− W średnich i dużych firmach mamy zatrudnionych już 6,2 mln pracowników, to o 4 punkty procentowe wyżej niż rok temu, to najwyższy wynik notowany w historii, mówi Kubisiak.

I dodaje, że dobrą koniunkturę widać szczególnie w branży handlowej.

Dobra koniunktura w handlu

− Czujemy się stabilni na rynku pracy, to napędza konsumpcję, na czym korzysta sektor handlowy, który  dodatkowo tworzy nowe miejsca pracy, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

 Płace cały czas szybują w górę

Lutowe dane potwierdziły, że wciąż mamy dobrą koniunkturę na polskim rynku pracy. Dynamika płac trzeci miesiąc z rzędu była zbliżona do 7 proc. rocznie.

Co prawda dynamika wzrostu płac lekko wyhamowała, ale, jak podkreśla ekspert, wzrost wynagrodzeń wynoszący rok do roku 6,8 proc. jest wysoki.

Zastrzega, że trzeba jednak pamiętać, że zarobki podawane przez GUS dotyczą kwot brutto, ponadto pochodzą z dużych i średnich firm, czyli nie dotyczą każdego pracownika w Polsce.

Najwyższe płace w IT, górnictwie, najniższe – w budżetówce

−  Najlepiej płacącym sektorem jest IT, wysoko znajduje się górnictwo, na dole zestawień znajdują się sektory budżetowe – a to oznacza, że wiele urzędów będzie miało wielkie problemy z konkurowaniem z sektorem prywatnym o pozyskanie pracowników, mówi ekspert.

I dodaje, że widać to po sytuacji w urzędach pracy, które mają zarezerwowane środki na zatrudnienie, a chętnych nie ma.

Dane GUS dotyczą zatrudnienia i wynagrodzeń w podmiotach, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku w lutym wyniosło 4599,68 zł.

Justyna Golonko, jk