Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 21.09.2010

Gazowej opery ciąg dalszy

Dokładnie za miesiąc może nam zacząć brakować gazu. Kto na tym ucierpi?
Gazowej opery ciąg dalszyfot. East News

Ekipa wiceministrów i przedstawicieli urzędów regulujących ceny i energetykę złożyła wizytę w Moskwie. Rozmowy rezultatu nie przyniosły, nadal nie ma porozumienia w sprawie dostaw gazu. Data 20 października - czyli moment, w którym (według wyliczeń Ministerstwa Gospodarki) zacznie brakować nam gazu przypada dokładnie za miesiąc. Kto na tym ucierpi? Na to pytanie odpowiadał Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego.

– W pierwszej kolejności ograniczenia dotkną dużych przedsiębiorstw chemicznych – przewidywał ekspert. Stosunkowo łatwiej jest bowiem ograniczyć dostawy dużemu odbiorcy o kilka procent, niż wstrzymać dostawę dla całego miasta. Odbiorcy indywidualni nie mają się więc, zdaniem Chmala, czego obawiać. Gość audycji za najbardziej prawdopodobną uznał sytuacją, w której rząd, podpisze umowę gazową, mimo zastrzeżeń Komisji Europejskiej.

W drugiej części programu o żądaniach, jakie pod adresem rządu wysuwa sektor usług biznesowych, opowiadała Jolanta Jaworska, Dyrektor Programów Publicznych w IBM Polska. W wielu miejscach w Polsce zakładane są centra skupiające firmy księgowe, rozliczeniowe, zarządzające kadrą i inne, które pomagają biznesowi nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Obok informatyki i przemysłu samochodowego to jedna z najbardziej istotnych branż eksportowych w Polsce. Przedstawiciele centrów i zrzeszone w nich firmy domagają się zmian w prawie, aby móc skuteczniej konkurować z innymi firmami z Europy.

Audycji "Bradzo Ważny Projket" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.45.