Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 19.10.2010

Dłużej znaczy lepiej

Zrównać i podnieść wiek emerytalny, znieść przywileje i wspierać aktywność zawodową osób starszych – to zdaniem Instytutu Badań Strukturalnych remedium na problemy na rynku pracy.
Dłużej znaczy lepiejGlow Images/East News

W raporcie „Zatrudnienie w Polsce" eksperci IBS postanowili zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stoją przed Polską w perspektywie kilkunastu lat, a które są związane ze zmianami demograficznymi. – Jasno widać, że nasze wnioski stoją w jaskrawej sprzeczności z tym, co obecnie jest w planach rządu – zauważył Piotr Lewandowski, ekonomista Instytutu. Jego zdaniem trudno będzie poradzić sobie z problemami na rynku pracy bez politycznych reform.

Ekspert zauważył, że dziś społeczeństwo polskie jest dość młode na tle społeczeństw europejskich. Jednak w perspektywie dziesięciu lat ulegnie to drastycznym zmianom, gdyż w wiek emerytalny wkroczą roczniki powojennego wyżu demograficznego. – To nastąpi wcześniej, niż będziemy mieć pierwszą elektrownię atomową w kraju – ostrzegł Lewandowski.

Ekonomiści podkreślają, że trudno jest przekonać polityków, ale trzeba uświadamiać społeczeństwo, przekonywać o słuszności tych zmian. Piotr Lewandowski podkreślił, że w związku z reformą systemu emerytalnego istnieje wiele nieporozumień. Na przykład podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat, nie oznacza, że dzisiejsi sześćdziesięciolatkowie muszą pracować 7 lat dłużej. – To oznacza, że pokolenie dzisiejszych pięćdziesięciokilkulatków powinno zostać na rynku pracy tak długo, jak ich rówieśnicy w innych krajach – wyjaśnił.

Pełna treść dokumentu dostępna jest na stronie Instytutu Badań Strukturalnych.

W drugiej części programu Paweł Sołtys rozmawiał z Robertem Raszczykiem z Domu Maklerskiego BZ WBK o akcjach Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Zapisy na akcje Giełdy ruszyły w dniu dzisiejszym, a już rozdysponowano cały pakiet przeznaczony dla inwestorów indywidualnych.

Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.45. Zapraszamy.

(asz)