Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 25.11.2010

Obligacje emerytalne lekarstwem na dług publiczny?

Minister Michał Boni, szef doradców premiera powiedział o nowym pomyśle na kształt systemu emerytalnego.

Podobno jest aż 8 scenariuszy zmian w tym systemie. Boni przedstawił jedną z nich uwzględniającą tzw. obligacje emerytalne. Miałby to by być nowy typ obligacji, które byłyby długoterminowe (na kilkadziesiąt lat), indeksowane wzrostem gospodarczym.

Zdaniem Jakuba Borowskiego, ekonomisty Invest Banku i Szkoły Głównej Handlowej istnieją dwie podstawowe motywacje zaprezentowanych zmian: ryzyko przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego dla relacji długu publicznego do PKB (55%) i perspektywa spełnienia kryterium fiskalnego z Maastricht, czyli w ogóle perspektywa przystąpienia Polski do strefy Euro.

- Nie będzie łatwo spełnić to kryterium, a sytuacja, w której do deficytu sektora finansów publicznych wlicza się właśnie te środki, które przekazuje się Otwartym Funduszom Emerytalnym utrudnia to - podkreślał gość "Bardzo Ważnego Projektu".

Jakub Borowski tłumaczył, że zmiana oznacza, że OFE będą otrzymywać obligacje, które kiedyś w przyszłości rząd wykupi. - To nie zmniejsza długu publicznego, natomiast zmienia jego strukturę. Część tego długu staje się nierynkowa. Dlatego, że tymi obligacjami nie będzie można handlować - zaznaczył ekonomista.

Gość audycji wyjaśniał, że w takiej sytuacji, rząd może uznać, że istnieje argumentacja, żeby wyłączyć je z długu publicznego.

W programie dyskutowane także o tym, czy złoty jest mocny i o ile mocniejszy mógłby być?

Aby wysłuchać rozmowy "Obligacje emerytalne lekarstwem na dług publiczny?" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.45.

(pg)