Logo Polskiego Radia
Trójka
Kacper Wróblewski 15.08.2019

Wokół pierwszego powstania śląskiego

W tym szczególnym dniu, goszczący w audycji prof. Janusz Odziemkowski i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro opowiadali o sytuacji Polski na arenie międzynarodowej w 1919 roku.
Posłuchaj
  • Co spowodowało wybuch I powstania śląskiego? (Historie jak z książki/Trójka)
Czytaj także

– W 1919 roku front rozciągał się od Litwy aż po granice Rumunii. To czas, gdy nasze wojska przeszły na ziemiach białoruskich do ofensywy, zajmowały Mińsk, w Galicji rozbito armię ukraińską i na linii Zbrucza wojska polskie zaczynają się stykać z Armią Czerwoną. Charakterystyczne było wtedy dla polskiej prasy, że nie opisywała działań wojennych. Wydawało się, że sprawy wojskowe zostały załatwione i trzeba zająć się węglem, odbudową, nacieszyć się życiem po ograniczeniach wojny, trzeba się zatroszczyć o żywność dla rodziny – mówi prof. Janusz Odziemkowski.

– Tak naprawdę wojna trwała nieustannie od listopada 1918 roku i właściwie wybuchła jeszcze zanim powstało państwo polskie. Już w pierwszych dniach listopada wybuchły walki o Lwów. Kolejne granice płonęły. Na Litwie Piłsudski próbował przeprowadzić zamach stanu i ustanowić przychylny Polsce rząd – dodaje Robert Kostro.

Co było głównym powodem wybuchu I powstania śląskiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w audycji:

  • Przegląd prasy z 15 sierpnia 1919 roku;
  • Wybuch I powstania śląskiego – przyczyny, przebieg, reakcje zagranicy;
  • Przegląd pracy z 1919 roku dotyczący I powstania śląskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Janusz Odziemkowski (historyk, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i urzędnik państwowy), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 15.08.2019
Godzina emisji: 18.08

ml/mk