Paweł Klocek 26.11.2010

Pawlusiński bohaterem Cracovii

Cracovia Kraków pokonała PGE GKS Bełchatów 3:2 w meczu 15. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Decydującą bramkę dla podopiecznych Jurija Szatałowa strzelił Dariusz Pawlusiński w 93 minucie gry!
Zawodnik Cracovii Tomasz Moskała (2L) walczy o piłkę z Mateuszem Cetnarowskim (2P) z PGE GKS BełchatówZawodnik Cracovii Tomasz Moskała (2L) walczy o piłkę z Mateuszem Cetnarowskim (2P) z PGE GKS Bełchatówfot. PAP/Jacek Bednarczyk

Piłkarze Cracovii odnieśli drugie zwycięstwo w tym sezonie, ale spora w tym "zasługa" bełchatowian. Po strzeleniu drugiej bramki PGE GKS zamiast dalej atakować, oddał inicjatywę "Pasom".

Długo ataki krakowian były nieskutecznie, ale na pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry Jurij Szatałow dokonał pokerowej zagrywki. Za Tomasza Moskałę wprowadził Marcina Krzywickiego, który strzelił wyrównującą bramkę. W doliczonym czasie gry decydującego gola zdobył Dariusz Pawlusiński.

Początek należał jednak do gości. W siódmej minucie będący na 16 metrze Mateusz Centarski wycofał piłkę do Łukasza Bociana, a ten umieścił ją w siatce.
W 20 min powinno być 2:0 - po rajdzie lewym skrzydłem Łukasz Wróbel precyzyjnie zagrał piłkę w pole karne, Dawid Nowak minął się z piłkę. Dopadł jej jednak Maciej Małkowski, ale będąc na idealnej pozycji spudłował.

Jeszcze w pierwszej połowie bramkę dla zespołu z Bełchatowa mógł zdobyć... Bartłomiej Dudzic (31 min), ale po jego pechowym zagraniu - w polu karnym "Pasów" - dużo szczęście miał Marcin Cabaj.

Pięć minut po przerwie wydawało się, że prysły nadzieje Cracovii na wyrównanie. Po wrzutce z rzutu wolnego Centarskiego Dawid Nowak uprzedził Sławomira Szeligę i strzałem z bliska pokonał Cabaja.

Jednak bramka Dudzica z 86. min poderwała Cracovię do bardziej energicznej walki. W 89 min po dobrym podaniu Arkadiusza Radomskiego sam na sam z Sapelą znalazł się Krzywicki i było 2:2.

Bełchatowianie starali się wygrać ten mecz, znów atakowali, ale to "Pasy" zdobyły trzy punkty. Po zagraniu z prawej strony Dariusza Pawlusińskiego piłka wpadła do siatki już w doliczonym czasie gry.

W krakowskim zespole nie zagrali Hesdey Suart, Radosław Matusiak i Bartosz Ślusarski, którzy zostali karnie przesunięci do drużyny młodej ekstraklasy (w pierwszym przypadku przez trenera, w dwóch pozostałych przez zarząd).
Przed meczem uczczono pamięć młodego piłkarza Cracovii Rafała Dzwonka, który niedawno zginął w wypadku samochodowym.

Po meczu powiedzieli:

Maciej Bartoszek, trener PGE GKS Bełchatów: Prowadziliśmy 2:0, a w 85 min to już chyba moi zawodnicy byli w szatni i cieszyli się ze zwycięstwa. Cracovia walczyła dziś o nadzieję, a odzyskała ją po strzeleniu pierwszej bramki. Przegraliśmy ten mecz na własne życzenie. Musimy się jednak podnieść po tej porażce i przygotować się do spotkania z Polonią Bytom.

Jurij Szatałow, trener Cracovii: Przed meczem próbowałem zmotywować zespół, sprawić, aby nie wychodził na murawę spięty. Niestety nie udało mi się tego osiągnąć, bo na początku nic nam nie wychodziło, zawodnicy bali się grać. W przerwie powiedziałem swoim piłkarzom, że już nic nie mamy do stracenia. Muszę podziękować im za to, że uwierzyli i do ostatniej minuty próbowali zmienić niekorzystny rezultat. Pragnę przeprosić kibiców za pierwszą połowę w naszym wykonaniu i podziękować za doping, szczególnie w drugiej odsłonie, gdy przegrywaliśmy 0:2. W 85. min. wierzyłem, że możemy odrobić straty. To dlatego wpuściłem na boisko drugiego napastnika.

Cracovia Kraków - PGE GKS Bełchatów 3:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Łukasz Bocian (7), 0:2 Dawid Nowak (50), 1:2 Bartłomiej Dudzic (86), 2:2 Marcin Krzywicki (89), 3:2 Dariusz Pawlusiński (90+3).
.

Cracovia Kraków: Marcin Cabaj - Paweł Sasin, Piotr Polczak, Milos Kosanović, Tomasz Moskała (85. Marcin Krzywicki) - Sławomir Szeliga, Arkadiusz Radomski, Bartłomiej Dudzic, Mateusz Klich (57. Alexandru Suvorov), Mariusz Sacha (57. Dariusz Pawlusiński) - Saidi Ntibazonkiza.

PGE GKS Bełchatów: Łukasz Sapela - Grzegorz Fonfara, Zlatko Tanevski, Marcin Drzymont, Jacek Popek - Tomasz Wróbel (68. Marcin Żewłakow), Łukasz Bocian, Grzegorz Baran, Mateusz Cetnarski (88. Kamil Poźniak), Maciej Małkowski - Dawid Nowak (70. Marcus da Silva).

Żółta kartka - Cracovia Kraków: Milos Kosanović, Tomasz Moskała, Dariusz Pawlusiński. PGE GKS Bełchatów: Łukasz Bocian, Tomasz Wróbel, Zlatko Tanevski.

Sędzia: Masaaki Toma (Japonia).