Aneta Hołówek 11.09.2011

Historyczny gol "Franka" w zwycięskim meczu Jagiellonii

Jagiellonia Białystok wygrała z Polonią Warszawa 3:2 w meczu 6. kolejki piłkarskiej T-Mobile ekstraklasy. Zapisu w piłkarskiej historii dokonał Tomasz Frankowski
Historyczny gol Franka w zwycięskim meczu Jagielloniifot.PAP/EPA/Artur Reszko

W dotychczasowych pięciu kolejkach o punkt więcej zdołała zdobyć Polonia. Dla graczy Jagiellonii niedzielny mecz był szansą na rehabilitację po ostatniej porażce z Ruchem Chorzów (0:1).

Gole dla Jagiellonii strzelili - w 25. minucie Andrius Skerla, Tomasz Frankowski w 53. minucie i Rafał Grzyb w 71. minucie.

Dla Polonii trafiali Łukasz Teodorczyk w 66. minucie i Robert Jeż w 87. minucie.

Możliwość awansu na pozycję lidera sparaliżowała w pierwszej połowie piłkarzy Polonii, bowiem to Jagiellonia niepodzielnie rządziła na boisku i przed przerwą prowadziła 1:0.

W drugiej połowie goście zaczeli lepiej grać dopiero po stracie drugiego gola, ale czasu na odrobienie strat nie starczyło. Dzięki zwycięstwu Jagiellonia awansowała na pozycję wicelideratabeli. Polonia jest na piątej pozycji.

Jagiellonia Białystok - Polonia Warszawa 3:2 (1:0).

Bramki: 1:0 Andrius Skerla (26), 2:0 Tomasz Frankowski (53), 2:1 Łukasz Teodorczyk (66), 3:1 Rafał Grzyb (72), 3:2 Robert Jeż (87).

Żółte kartki: Polonia - Łukasz Trałka, Łukasz Teodorczyk.

Sędzia: Tomasz Garbowski (Opole). Widzów ok. 4000

Jagiellonia Białystok: Jakub Słowik (46. Krzysztof Baran) - Grzegorz Bartczak, Andrius Skerla, Thiago Cionek, Alexis Norambuena - Tomasz Kupisz, Hermes, Rafał Grzyb, Luka Pejović (61. Vladimir Kukol) - Dawid Plizga (73. Marko Ćetković) - Tomasz Frankowski

Polonia Warszawa: Sebastian Przyrowski - Aleksandar Todorovski, Adam Kokoszka, Maciej Sadlok, Tomasz Brzyski (67. Edgar Cani) - Pavel Sultes, Łukasz Trałka (46. Grzegorz Bonin), Tomasz Jodłowiec, Łukasz Piątek - Robert Jeż - Daniel Sikorski (46. Łukasz Teodorczyk)

Trener Jagiellonii Czesław Michniewicz: "Z mojej perspektywy wydaje się, że był to bardzo emocjonujący mecz, stojący na dobrym ligowym poziomie, w którym padło pięć bramek - tych bramek powinno być więcej. Było też dramatycznie, kontuzji doznał Jakub Słowik, w niegroźnej sytuacji, wybijając piłkę. Wszedł debiutant. Wprawdzie straciliśmy dwie bramki, ale trudno winić go za którąkolwiek.

Ten mecz zaczęliśmy bardzo dobrze. Pierwszych 15-20 minut, szkoda że nie strzeliliśmy bramki, był to chyba nasz najlepszy okres w meczu. Stworzyliśmy sobie mnóstwo sytuacji, wyprowadziliśmy też później kilka ładnych kontr, ale w kluczowych momentach zabrakło zimnej krwi. Nad tym musimy pracować. To, co dzisiaj wystarczyło na Polonię, na pewno nie wystarczy za tydzień na Lecha w Poznaniu".

Trener Polonii Jacek Zieliński: "Gratuluję Jagiellonii zasłużonego zwycięstwa, była zespołem lepszym, to nie podlega dyskusji. My przyjechaliśmy na stadion dopiero w drugiej połowie, trochę za późno, żeby odwrócić losy meczu. W pierwszej połowie, przykro mi bardzo, nas nie było na boisku. Szkoda takiego meczu, była szansa nawet na fotel lidera, ale, jak się okazuje, na chwilę obecną to nas przerosło. Mamy tydzień czasu na to, żeby wyleczyć rany i te fizyczne i te psychiczne i przed nami derby z Legią, w których musimy pokazać zdecydowanie inną twarz. Bo to, co się dzisiaj działo, szczególnie w pierwszej połowie, to nie miało nic wspólnego z piłką nożną".

Historyczny gol Frankowskiego

Tomasz Frankowski, który 16 sierpnia skończył 37 lat, strzelił w niedzielę 153. bramkę w piłkarskiej ekstraklasie.

Napastnik Jagiellonii Białystok zdobył drugiego gola w wygranym przez jego zespół meczu z Polonią Warszawa 3:2. W tym sezonie to już jego szóste trafienie.

Na liście wszech czasów "Franek" zrównał się z zajmującym szóste miejsce Kazimierzem Kmiecikiem. Od czwartego Włodzimierza Lubańskiego dzielą go już tylko dwa trafienia.
Liderem elitarnego "Klubu 100" - zrzeszającego 28 strzelców co najmniej stu bramek w rozgrywkach o mistrzostwo Polski - jest Ernest Pohl. Zdobył 186 goli i o cztery wyprzedza Lucjana Brychczego oraz o 19 Gerarda Cieślika.