Aneta Hołówek 21.09.2012

Koronacja w Warszawie odroczona. Derby na remis

Podziałem punktów zakończyły się 55. ligowe derby pomiędzy warszawską Legią i Polonią. Obie bramki padły w pierwszej połowie w odstępie zaledwie czterech minut.
Zawodnik Legii Danijel Ljuboja (P) walczy o piłkę z Adamem Kokoszką (C) z PoloniiZawodnik Legii Danijel Ljuboja (P) walczy o piłkę z Adamem Kokoszką (C) z Polonii PAP/Bartłomiej Zborowski

Podopiecznym Piotra Stokowca prowadzenie zapewnił Władimir Dwaliszwili, który latem był bliski podpisania kontraktu z Legią. Chwilę później z rzutu karnego wyrównał Danijel Ljuboja.
Pozycja w tabeli i bilans dotychczasowych meczów (23 wygrane, 16 remisów, 15 porażek) faworyta kazały upatrywać w gospodarzach, którzy liczyli na wsparcie swoich kibiców (fanów Polonii zabrakło na trybunach). "Czarne Koszule" jednak z wyjazdów w tym sezonie przywiozły komplet punktów, a z ostatnich ośmiu derbowych potyczek przegrały tylko jedną.
W piątek również bardzo groźnie kontratakowali, ale gospodarze powinni prowadzić już w ósmej minucie po kombinacyjnej akcji, którą zainicjował Jorge Salinas. Paragwajczyk, który po raz pierwszy w barwach Legii rozpoczął spotkanie w podstawowym składzie, znalazł w polu karnym Marka Saganowskiego, a ten dostrzegł lepiej ustawionego Danijela Ljuboję. Serb strzelił jednak wprost w Mariusza Pawełka.
To jednak goście wyszli na prowadzenie. W 29. minucie fatalny błąd w polu karnym popełnił Daniel Łukasik. Do piłki dopadł Paweł Wszołek, który idealnie podał do Dwaliszwiliego. Z kolei Gruzin, który latem był już dogadany z działaczami Legii, ale ostatecznie pozostał przy Konwiktorskiej, bez problemów pokonał Dusana Kuciaka. Goście krótko cieszyli się z prowadzenia, bo trzy minuty później Jakuba Koseckiego w polu karnym sfaulował Adam Pazio, a rzut karny pewnie wykorzystał Danijel Ljuboja.

Danijel
Danijel Ljuboja

Od tego czasu Poloniści coraz groźniej atakowali, a obrońcy Legii nie potrafili poradzić sobie z Łukaszem Teodorczykiem. Do bramki po drugiej stronie nie potrafili natomiast trafić Salinas i Kosecki.
W 68. minucie Wszołek wbiegł w pole karne z piłką w asyście Inakiego Astiza, przewrócił się po interwencji Hiszpana, ale sędzia Szymon Marciniak nie dopatrzył się przewinienia. Natomiast niewiele ponad 10 minut przed końcem spotkania goście mieli sporo szczęścia, ponieważ podopieczni Jana Urbana kilkukrotnie groźnie strzelali w polu karnym. Dobrymi interwencjami popisał się jednak Mariusz Pawełek, a raz wyręczył go Adam Kokoszka, wybijając piłkę głową z linii bramkowej. Gole w drugiej połowie już nie padły i mecz zakończył się remisem 1:1.
Nie wiadomo natomiast jaka będzie reakcja wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, który trzy tygodnie temu nosił się z zamiarem zamknięcia trybuny północnej, tzw. Żylety. Po negatywnych opiniach policji, ostatecznie nie zamknął jej na poprzedni mecz przy Łazienkowskiej - z Podbeskidziem. W piątek jednak na trybunie północnej ponownie zapłonęły race świetlne oraz szaliki "Czarnych Koszul", a tuż przed końcem pierwszej połowy doszło do incydentów kibiców z pracownikami ochrony.

Po meczu powiedzieli:
Łukasz Smolarow (asystent trenera Polonii Warszawa): "Rozegraliśmy dobry mecz, chwilami nawet bardzo dobry. Jednak pozostaje pewien niedosyt, ponieważ przyjechaliśmy na Łazienkowską po zwycięstwo. Remis jednak jest zasłużony i nie krzywdzi żadnej ze stron".
Jan Urban (trener Legii Warszawa): "Ten mecz nie powinien rozczarować, ponieważ było sporo sytuacji bramkowych. Pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Straciliśmy bramkę po błędzie Daniela Łukasika. Na szczęście szybko udało nam się wyrównać. W drugiej połowie nasza przewaga była coraz większa i wydawało się, że strzelenie bramki przez mój zespół jest kwestią czasu. Ten mecz przypominał spotkanie z Podbeskidziem i wydawało się, że gol dla nas w końcu padnie. Tak się jednak nie stało. Po remisach z Górnikiem i Polonią nie dramatyzowałbym, ponieważ przed nami jeszcze dużo kolejek".

Legia Warszawa - Polonia Warszawa 1:1 (1:1)

Bramki: 0:1 Władimir Dwaliszwili (29), 1:1 Danijel Ljuboja (33-karny).

Legia: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow, Inaki Astiz, Jakub Wawrzyniak - Jorge Salinas, Daniel Łukasik, Miroslav Radović, Danijel Ljuboja, Miroslav Radović, Jakub Kosecki - Marek Saganowski
Polonia: Mariusz Pawełek - Dorde Cotra, Adam Kokoszka, Adam Pazio, Tomasz Brzyski - Paweł Wszołek, Dimitrje Injac, Dieme Yahiya, Łukasz Piątek, Władimir Dwaliszwili - Łukasz Teodorczyk
Sędzia: Szymon Marciniak (Płock).

W drugim rozegranym w piątek meczu Korona Kielce wygrała na własnym boisku z Podbeskidziem Bielsko Biała >>> Korona wywalczyła pierwsze zwycięstwo w sezonie

Wyniki meczów 5. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
Korona Kielce - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (1:0)
Pozostałe mecze kolejki
2012-09-22:
Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice (13.30)
Ruch Chorzów - KGHM Zagłębie Lubin (15.45)
Wisła Kraków - Lechia Gdańsk (18.00)
2012-09-23:
Śląsk Wrocław - PGE GKS Bełchatów (14.30)
Lech Poznań - Pogoń Szczecin (17.00)
2012-09-24:
Widzew Łódź - Górnik Zabrze (18.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16.PGE GKS Bełchatów 4 0 0 4 1-6 0 -5

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;