Logo Polskiego Radia
Trójka
Kacper Wróblewski 30.10.2019

Jaki wpływ na upadek komunizmu miała Solidarność?

Solidarność – związek zawodowy, ruch społeczny, z własnym logotypem, zaprojektowanym przez Jerzego Janiszewskiego. To też wkład Polski, nie tylko w obalenie porządku świata wielkich bloków, ale i po prostu w historię powszechną.

Oto związek zawodowy, wokół którego tworzy się masowy, dziesięciomilionowy ruch społeczny. Na jego sztandarach, oprócz postulatów socjalnych, widnieją także wartości takie jak: wolność zrzeszania się. Częścią tego wszystkiego jest religia i wsparcie kościoła, na czele z papieżem Janem Pawłem II. Polska była na ustach całego świata, czego wyrazem była późniejsza Pokojowa Nagroda Nobla dla Lecha Wałęsy.  

– Solidarność była zjawiskiem, który będąc wielkim ruchem społecznym, gromadził wszelkiego rodzaju odcienie, również polityczne – mówił w audycji prof. Włodzimierz Suleja. – Trzeba być świadomy tego, że ruch Solidarności był pewnym fenomenem na skalę światową. W żadnym innym ruchu nie uczestniczyło 10 milionów osób. To była jedna trzecia polskiego społeczeństwa – podkreślił prof. Krzysztof Brzechczyn. 

Jak Solidarność przyczyniła się do upadku komunizmu w Europie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Włodzimierz Suleja (historyk), prof. Krzysztof Brzechczyn (historyk)
Data emisji: 30.10.2019 
Godzina emisji:
 23.08

kw