Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 05.05.2017

Krzysztof Łapiński: jest parcie na frekwencję w Marszu Wolności

W sobotę ulicami Warszawy przejdzie Marsz Wolności, organizowany przez Platformę Obywatelską. Uczestnicy będą manifestować przywiązanie europejskich wartości. Wyrażą także sprzeciw wobec polityki rządu PiS. – Nie odbieram prawa opozycji organizowania marszy, ale jest mocne parcie na frekwencję – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Krzysztof Łapiński, poseł PiS.
Krzysztof ŁapińskiKrzysztof ŁapińskiPR24/MR

Jak wskazywał poseł, w samorządach urzędnicy i burmistrzowie organizują darmowe wyjazdy na marsz, włączani w to są również dyrektorzy szkół, uczniowie i nauczyciele. – To przypomina poprzednie czasy i pochody pierwszomajowe. Jeśli marsz ma być spontaniczny, po co włączać w to samorządy. Nie wiem, czy pieniądze podatników muszą iść na ten cel – podkreślił.

Pytany o to, czy PiS planuje zorganizowanie marszu zwolenników rządu, Łapiński zaprzeczył. – Nie ma w Polsce takiej tradycji, marsze organizuje się raczej, gdy jest się w opozycji. Ci, którzy rządzą są zajęci rządzeniem, opozycja ma więcej czasu na maszerowanie – wyjaśnił. 



O sposobach na podniesienie frekwencji na marszu organizowanym przez Platformę Obywatelską informowali dziennikarze portalu wPolityce.pl. Cytują m.in. korespondencją mailową, jaką z dyrektorami szkół prowadzą władze małopolskiego Podegrodzia. Według portalu, w liście do rodziców i nauczycieli władze gminy zapraszają na marsz 6 maja w Warszawie i gwarantują darmowy transport dla chętnych. Z kolei Serwis Samorządowy PAP pisał, że do organizacji "Marszu Wolności" przyznają się zarówno przedstawiciele korporacji samorządowych, jak i politycy PO. Samorządowy Komitet Protestacyjny poinformował, że "marsz jest wspólnym przedsięwzięciem wielu środowisk samorządów, nauczycieli, rodziców, środowisk sędziowskich, stronnictw i ugrupowań politycznych występujących w obronie przyjętej Karty Samorządności, ruchów obywatelskich."

Krzysztof Łapiński mówił również o referendum konstytucyjnym, zapowiadanym przez prezydenta. W jego ocenie trzeba zdecydować się na konstytucję, która nie będzie miała luk i niedomówień. – Jest wiele rzeczy, które są niedookreślone, nie do końca dobrze napisane – tłumaczył. Zdaniem posła, należałoby m.in. zająć się kompetencjami prezydenta, który ma "ogromny mandat społeczny, ale jego uprawnienia są głównie blokujące". Dodał, że w ustawie zasadniczej warto zapisać także "pewne sytuacje związane z uczestnictwem Polski w UE".

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.   

Polskie Radio 24/ip

____________________

24 pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 05.05.2017

Godzina emisji: 7:33