Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 30.03.2020

Jacek Sasin o "tarczy antykryzysowej": nie można jej wpisywać w spór polityczny

- Apelujemy, aby opozycja się opamiętała i wokół tej sprawy nie próbowała toczyć politycznej gry. Trzeba jak najszybciej przyjąć projekt w Senacie i dać mu możliwość wejścia w życie. Tu liczą się nawet nie dni, ale godziny – mówił wicepremier Jacek Sasin o pracach nad "tarczą antykryzysową" która będzie przedmiotem dzisiejszego posiedzenia Senatu.

Senat zajmie się dziś pakietem ustaw tworzących "tarczę antykryzysową". Przepisy uchwalone przez Sejm mają zniwelować negatywne dla gospodarki skutki epidemii koronawirusa, czyli ochronić miejsca pracy, zmniejszyć obciążenia i zachować płynność finansową w firmach.

Gliński EN-1200.jpg
Piotr Gliński: jeśli sytuacja się pogorszy, rozszerzymy "tarczę antykryzysową"

Jacek Sasin zwracał uwagę, że ustawa o tarczy antykryzysowej zawiera rozwiązania, które są bardzo oczekiwane zarówno przez przedsiębiorców, jak i pracowników. - Nie można jej wpisywać w spór polityczny, który toczy Polskę, dziwi mnie to, że opozycja próbuje to zrobić, słyszymy o różnych scenariuszach, które miałyby rozegrać się wokół tego projektu w Senacie - mówił wicepremier.

"Koło ratunkowe dla polskiej gospodarki"

- Wszystkie sprowadzałyby się do tego, żeby rozwiązania, które opracował rząd, znacząco się opóźniły, a mówimy dzisiaj o kole ratunkowym dla ogromnej rzeczy polskich przedsiębiorstw, ale również dla tych, którzy świadczą pracę. Te rozwiązania dają możliwość ratowania miejsc pracy, możliwość nie zwalniania pracowników, przetrzymania do czasu po kryzysie, kiedy każde ręce do pracy będą na wagę złota, a bez wykwalifikowanych pracowników trudno będzie mówić o odbiciu gospodarczym - zwracał uwagę gość audycji.

Rola spółek skarbu państwa

Pytany o rolę spółek skarbu państwa w czasach kryzysu podkreślał, że państwo musi mieć skuteczne narzędzia, by w sytuacjach kryzysowych móc skutecznie działać. - Jednym z nich jest udział państwa w gospodarce, spółki skarbu państwa, które w bardzo wielu obszarach zmobilizowały się do działania, także w innych niż utarte obszary działalności. Orlen KGHM, POLFA Tarchomin, Azoty podjęły np. produkcję płyn do dezynfekcji, zwiększając produkcję. To jest także wykorzystanie swoich kanałów handlowych, by poszukiwać niezbędnych materiałów medycznych, niezwykle deficytowych, na rynkach światowych - mówił Jacek Sasin.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Tarcza antykryzysowa". Będzie podręcznik dla przedsiębiorców i pracowników

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych)

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 07.15

PR24/PAP/ka