Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 13.10.2020

"Pomiędzy krzykiem a chłodnym spojrzeniem". Juliusz Gałkowski o twórczości Louise Glück

- Mamy do czynienia z osobą, która zna doskonale literaturę amerykańską i światową, z pełną świadomością nawiązuje do literatury klasycznej. Pojawiają się w jej tomach także formuły fabuł, zna prozę i potrafi przełożyć ją w poetyckie przypowieści - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski, historyk sztuki, tłumacz twórczości laureatki. 
Posłuchaj
  • 13.10.2020 (Polskie Radio 24 / Rozpruwacz kulturalny)

Laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2020 została amerykańska poetka Louise Glück "za bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną" - ogłosiła Szwedzka Akademia w czwartek. Twórczość poetki, która w młodości cierpiała na anoreksję, uchodzi za mroczną i dotykającą dramatycznych aspektów egzystencji.

shutterstock nagroda nobla 1200.jpg
Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiej poetki Louise Glück. "To poetka intelektualistka"

Juliusz Gałkowski przywołał wypowiedź jednego z przedstawicieli Szwedzkiej Akademii, który opisując dorobek laureatki, stwierdził, że poetka „osobiste doświadczenie potrafiła zmienić siłą swojej pięknej poezji w doświadczenie uniwersalne”. To coś bardzo prawdziwego. Louise Glück posługuje się do tej przemiany szeregiem sposobów. To niej jest tak, że pisze tylko o klasycznej literaturze. Mamy do czynienia z literaturą rozpiętą pomiędzy krzykiem i targaniem wnętrza autorki, a z drugiej strony dosyć klasycznym chłodnym spojrzeniem, ujmowanie w pewne prawdy tego, co jest bardzo indywidualne czy wręcz egotyczne - mówił gość audycji.

Posłuchaj
23:36 _PR24_AAC 2020_10_12-23-35-54.mp3 13.10.2020 (Polskie Radio 24 / Rozpruwacz kulturalny)

Louise Glück w swojej twórczości nawiązuje do mitologii greckiej i rzymskiej, jest znana z precyzji i pomijania przymiotników. Jak wyjaśniał w laudacji Anders Olsson ze Szwedzkiej Akademii, "głos Louise Glück jest bezkompromisowy, a w jej dziełach komizm łączy się z kąśliwym dowcipem. W jej wierszach jaźń nasłuchuje podszeptów snów i złudzeń i nikt nie może być dla niej surowszy niż ona sama".

Noblistka urodziła się 22 kwietnia 1943 roku w Nowym Jorku. Jest laureatką wielu amerykańskich nagród m.in. National Humanities Medal, Pulitzer Prize, National Book Award, National Book Critics Circle Award, Bollingen Prize. Twórczość Glück często określana jest jako autobiograficzna, intensywna emocjonalnie, zakorzeniona w mitologii, historii, opisująca doświadczenie życia we współczesnym świecie. 

W audycji Juliusz Gałkowski zaprezentował utwory Louise Glück w swoim tłumaczeniu i interpretacji. 

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: Juliusz Gałkowski 

Data emisji: 12.10.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/ka