Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 10.11.2019

Jak kształtowało się społeczeństwo obywatelskie po odzyskaniu niepodległości?

Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to okazja do wspólnego świętowania powrotu Polski na mapy Europy i Świata. Było to jednak wydarzenie o ogromnym znaczeniu nie tylko polityczny, lecz również społecznym.
Posłuchaj
  • 10.10.19 "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja". O kształtowaniu się społeczeństwa obywatelskiego po odzyskaniu niepodległości (PR24)
Czytaj także

O tym, w jaki sposób kształtowało się społeczeństwo obywatelskie na początku II RP, mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Buława, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wiwatujące tłumy na ulicach miast?

Znane są opowieści i obrazy z okresu odzyskiwania niepodległości. Gość Polskiego Radia 24 został zapytany, czy faktycznie wiwatujące na ulicach tłumy cieszące się na widok żołnierzy - to obraz prawdziwy, czy jednak tylko zgrabnie utworzony przekaz propagandowy?

1200 660 11 Listopada 2019 ok.jpg
Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia "Polska Niepodległa"

- Tak to było. Tak naprawdę nie tylko w Warszawie, ale i wszystkich miastach Królestwa Kongresowego w tej części, która była pod wpływem akcji witania się z nową rzeczywistością - mówił dr Adam Buława. - Spontaniczny zryw. Wskazuje się, że często bardzo młodzi, kilkunastoletni młodzieńcy, ale i kobiety i staruszki - podkreślił.

Gość podkreślił jednak, że obraz ten - jakkolwiek w znaczniej mierze prawdziwy - nie musi być wcale tak jednoznaczny i oczywisty.

- Trzeba też pamiętać, że to troszeczkę w źródłach było podkoloryzowane, bo każdy później w latach 20. i 30 II RP chciał się pod tym podpisać i chciał być - nazwijmy to - kombatantem wydarzeń. Rzeczywistość była bardziej prozaiczna - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Maciej Rosalak: 11 listopada to data symboliczna, ale wybrana dość dobrze

- Musimy pamiętać, że wiele jednostek niemieckich jeszcze potem trwało. Trzeba powiedzieć, że ostatni szpital niemiecki wyjechał z Warszawy dopiero na początku grudnia, ostatni zwarty oddział niemiecki - 20 listopada - wyjaśnił.

- Nie chcę umniejszać tego zrywu, bo ma on wymiar niezwykły. Polacy po 123 latach niewoli wreszcie się zjednoczyli - podkreślił dr Adam Buława.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" prowadził Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 10.11.2019

Godzina emisji: 7.35