Logo Polskiego Radia
IAR
Paweł Bączek 05.01.2020

"Rockolędy", czyli pasja interpretowania znanych utworów na nowo

W jednej z najstarszych wileńskich świątyń, we franciszkańskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbył koncert "Rockolędy". Jego organizatorem była Polska Fundacja Narodowa.
Posłuchaj
  • Zespół "Rockolęd" liczy ponad pięćdziesiąt osób, z czego ponad połowę stanowią dzieci (IAR)
  • Cezary Andrzej Jurkiewicz: to jest coś, czym trzeba się podzielić w Wilnie (IAR)
  • W magazynie polonijnym poruszono m.in. temat "Rockolęd" w Wilnie (Polacy w świecie/PR24)
Czytaj także

Marcin Kurpios z Polskiej Fundacji Narodowej podkreślił, że to niezwykle interesujący projekt dla wilnian. - "Rockolędy" są znane w Warszawie. Są to kolędujące rodziny z dziećmi - zaznaczył. Jak mówił Polskiemu Radiu Wojciech Krypiak, członek "Rockolęd", zespół tworzy grupa muzyków, których połączyła wspólna pasja interpretowania znanych utworów na inny sposób.

wilno free 1200 litwa free 1200.jpg
Świąteczna akcja pomocy Polakom za granicą

- Kiedy spotkaliśmy się 10 lat temu, aby kolędować, okazało się, że każdy z nas wychował się w innych warunkach, dlatego wykonanie kolęd nabrało zupełnie innego kształtu - wyjaśnił muzyk. Zespół liczy ponad pięćdziesiąt osób, z czego ponad połowę stanowią dzieci.

"Paczka na Kresy" dla Polaków z Litwy

Na koncert kolęd zostali zaproszeni m.in. Polacy z Litwy, którym w połowie grudnia Polska Fundacja Narodowa przekazała świąteczne dary w ramach akcji "Paczka na Kresy", prowadzonej wspólnie z Fundacją "Kresy w Potrzebie - Polacy Polakom".

Jak zaznaczył Cezary Andrzej Jurkiewicz, członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, nie całą pomoc udało się wtedy przekazać. - Razem z nami do Wilna dojechało około 400 paczek, które nam zostały. Jeśli jest jeszcze ktoś, kto nie został obdarowany, to proszę przyjść na koncert. Będziemy mogli podzielić się tym co zebraliśmy przed świętami - mówił Jurkiewicz.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i klasztor franciszkanów w Wilnie powstał w pierwszej połowie piętnastego wieku. Pierwotnie został zbudowany w stylu gotyckim, później przebudowany w stylu barokowym. Zespół kościelno-klasztorny został zamknięty po 1945 roku i w czasach komunistycznych pełnił rozmaite funkcje. Służył m.in. za magazyn, co doprowadziło do jego znacznego zniszczenia. Od wielu lat trwają prace w celu przywrócenia dawnej świetności tego miejsca.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadząca: Edyta Poźniak
Data emisji: 05.01.2019
Godzina emisji: 15.33

PR24/IAR/pb