Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Grzymkowska 05.11.2016

Złotoryja - gorączka złota na Dolnym Śląsku

Radiowa Jedynka zawitała do miasta, którego nazwa wskazuje na bogactwa naturalne. Od XII wieku wydobywano tu złoto, bazalt i miedź.
Posłuchaj
  • Złotoryja - mekka poszukiwaczy złota (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

Złotoryja może poszczycić się nie tylko kopalniami kruszców - to miasto uważane jest też za najstarsze w Polsce. - Jest więcej starszych ośrodków, ale osady te nie miały praw miejskich. Książę Henryk Brodaty w 1211 roku nadał przywileje mieszkającym tu ludziom, a pierwsza nazwa miasta brzmiała Aurum, czyli po łacinie złoto - mówi znawca historii Józef Banaszek.

Dziś możemy podziwiać tu między innymi odrestaurowaną starówkę, zespół klasztorny franciszkanów, liczne kościoły i basztę. W 2016 roku w trakcie badań archeologicznych na Górze Mieszczańskiej odsłonięto pozostałości szubienicy z XVI wieku.

Turystów zaprasza położona w Górach Kaczawskich Kopalnia Złota Aurelia oraz Muzeum Złota, które założono w końcu lat 70. XX wieku.

Czy i dziś w Złotoryi można znaleźć szlachetny kruszec? Gdzie w tamtych okolicach znajdują się wygasłe wulkany i platforma symulująca trzęsienie ziemi? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Monika TarkaRobert Kilen

Goście: Józef Banaszek (znawca historii regionu), Tadeusz Skiba (przewodnik, Kopalnia Złota Aurelia), Norbert Mąkowski (kanclerz Polskiego Bractwa Kopaczy Złota), Daniel Gnatowski (właściciel restauracji A nóż widelec), Sylwia Dudek-Kokot (przewodniczka), Piotr Janczyszyn (kasztelan Zamku Grodziec), Robert Pawłowski (burmistrz Złotoryi), Zbigniew Mosoń (przewodnik), Krzysztof Kowalczyk (Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie), Monika Cychowska (geolog), Maria Prorok (prezes fabryki bombek)

Data emisji: 5.1.2016

Godzina emisji: 9.08

mg/pg