Logo Polskiego Radia
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 08.09.2018

Narodowe Czytanie z historią Warszawy w tle

I o starej, i o nowej, i o pięknej i tej obskurnej Warszawie opowiadaliśmy w sobotnim "Jedynym takim miejscu". Sentymentalnym przewodnikiem był warszawiak o blisko dziewięćdziesięcioletnim stażu profesor Leszek Antoni Kosiński. Odwiedziliśmy też Park Miniatur i opowiedzieliśmy jak chociaż na kilka minut przenieść się do przedwojennej stolicy.
Posłuchaj
  • "Jedyne takie miejsce" z Ogrodu Saskiego w Warszawie cz. I (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" z Ogrodu Saskiego w Warszawie cz. II (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" z Ogrodu Saskiego w Warszawie cz. III (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

A po Warszawie i jej  tajemnicach oprowadzili nas goście audycji:

- po szampańskiej rozbawionej kabaretowej Warszawie - Artur Andrzej Stachowski, varsavianista;

- po ekscytującej kryminalnej i żydowskiej Pradze - Jarosław Kaczorowski, varsavianista, znany jako Spacerolog Praski;

- po warszawskich hotelach Izabela Żukowska i Faustyna Toeplitz-Cieślak, autorki monografii Hotelu Bristol, która za chwile będzie miała premierę;

- po mieście dylematów, czyli odbudowanej Warszawie - Tomasz Markiewicz, dziennikarz, historyk, publicysta, mieszkaniec Warszawy, przewodniczący niezależnego Stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK", współautor m.in. antologii Polski socrealizm.

<<<Narodowe Czytanie 2018 - SERWIS SPECJALNY>>>

Studio plenerowe Jedynki znajdowało się w Ogrodzie Saskim w Warszawie, gdzie o godzinie 11.00 Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Z tej okazji zajrzeliśmy też do "ekskluzywnego" mieszkania Stefana Żeromskiego na Zamku Królewskim. Z varsavianistką Hanną Faryną-Paszkiewicz rozmawiała Anna Lisiecka. 

Muzycznie, Narodowe Czytanie rozpoczęła ceniona wokalistka Natalia Sikora. Artystka, po występie, pojawiła się w naszym studiu plenerowym i opowiedziała o tym, jak przyjmuje poezję i czym ona dla niej jest. - Uważam, że poezja jest jednym z ostatnich dóbr, jakie zostały. Sztukę różnie się traktuje, ale poezja sama w sobie jest tworem, który powstaje raczej z dobrych intencji i myślę, że potrafi wyleczyć wiele spraw - powiedziała Natalia Sikora. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Sława BieńczyckaMałgorzata Raducha

Goście: Artur Andrzej Stachowski (varsavianista), Jarosław Kaczorowski(varsavianista, znany jako Spacerolog Praski), Izabela Żukowska i Faustyna Toeplitz-Cieślak (autorki monografii Hotelu Bristol), Tomasz Markiewicz (dziennikarz, historyk, publicysta, mieszkaniec Warszawy, przewodniczący niezależnego Stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK"), Natalia Sikora (wokalistka)

Data emisji: 8.09.2018

Godzina emisji: 9.10-12.00

abi/kw