Logo Polskiego Radia
Jedynka
Gabriela Skonieczna 09.10.2016

Szukasz pracy? Co każdy student powinien wiedzieć

- Czasem umowy zlecenie są zawierane w sytuacjach, w których powinny być zawarte umowy o pracę. Wówczas należy je traktować jako dotyczące stosunku pracy – wyjaśnia radca prawny Bartłomiej Guzowski.
Posłuchaj
  • Praca dla studenta. Co trzeba wiedzieć? (Patrz na prawo/Jedynka)
Czytaj także

- Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy pracownik pracuje stale w jednym miejscu, np. w sklepie, oraz ma bezpośredniego przełożonego, który wydaje mu wiążące polecenia. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. pracą pod kierownictwem. Nawet jeśli została zawarta umowa zlecenie, to może być ona zakwestionowana przez Państwową Inspekcję Pracy czy też samego studenta, który będzie mógł się domagać ustalenia istnienia stosunku pracy - dodaje ekspert.

Koszty utrzymania studenta w dużym mieście to kilka tysięcy złotych miesięcznie. Trzeba zapłacić za mieszkanie, jedzenie, kupić książki, ubrania, a to tylko część wydatków. Młodzi łączący naukę z pracą najczęściej są zatrudniani na umowę zlecenie lub o dzieło. - Różni je to, że przy zleceniu istotne jest samo działanie. Pracę trzeba wykonać we wskazanym miejscu i czasie. W umowie o dzieło liczy się rezultat, nie jest ważne, kiedy i gdzie fizycznie zostanie wykonana praca, ale to, jaki będzie będzie efekt. Przy umowie o dzieło płacony jest tylko podatek, a koszty uzyskania przychodu wynoszą 50 procent, co oznacza, że w praktyce opodatkowana jest tylko połowa zarobku - wylicza Anna Grabowska.

W jakim wieku można w Polsce rozpocząć pracę? Ile godzin może pracować student? Kiedy nie mają zastosowania przepisy prawa pracy? Co z ubezpieczeniem wypadkowym studenta? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Patrz na prawo"

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: Bartłomiej Guzowski (radca prawny, Kancelaria Prawna Guzowski)

Data emisji: 8.10.2016

Godzina emisji: 19.12

gs/mk