Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 11.02.2017

Interpretacje podatkowe. Procedura i skutki

Wydaje się, że możliwość wystąpienia o intreprertację podatkową jest najważniejsza dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednak przecież w tej grupie są nie tylko duże firmy mające wyspecjalizowaną opiekę prawną, ale również te małe, często jednoosobowe, które muszą same borykać się z interpretacjami i niejasnymi przepisami podatkowymi.
Posłuchaj
  • Mec. Krzysztof Woronowicz o interpretacjach podatkowych (Patrz na prawo/Jedynka)
Czytaj także

Problem interpretacji może też dotknąć właściwie każdego utrzymującego się z umowy o pracę, dorabiającego na zlecenie czy umowę o dzieło albo dostającego spadek czy sprzedającego mieszkanie lub samochód. Rzecz przecież w tym, jak owe - nie do końca jednoznaczne - przepisy interpretuje urzędnik też będący tylko człowiekiem.

Co więcej, każdy z urzędników w różnych miejscach w kraju może przepisy rozumieć inaczej. No i kłopot gotowy. A szczególnie bolesne są sytuacje, w których podatnik nagle dowiaduje się, że musi zapłacić np. kilka tysięcy złotych podatku i do tego jeszcze odsetki, a znajomy z innej części kraju (znajdujący się w analogicznej sytuacji) nie ma takiego obowiązku, bo jego urząd zinterpretował tę samą sytuację zupełnie inaczej.

O procedurze wystąpienia o tzw. interpretację indywidualną i postanowieniach tzw. małej konstytucji dla biznesu dotyczących wyjaśniania przepisów podatkowych mówi w audycji mecenas Krzysztof Woronowicz.

***

Tytuł audycji: "Patrz na prawo"

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Krzysztof Woronowicz (Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 19.11

pg/ei