Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Patoła 27.05.2017

Nie żyje Zbigniew Brzeziński. "Czuwał nad skonfliktowaną ojczyzną"

- Był człowiekiem, który spinał epoki. Dany Polsce, jak Jan Paweł II, czuwał nad skonfliktowaną ojczyzną - wspominał wybitnego Polaka Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera (1977-1981). Jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA miał 89 lat.
Posłuchaj
  • 27.05.17 Nie żyje Zbigniew Brzeziński. Zbigniew Lewicki: Zasłużył się Polsce
  • 27.05.17 Michał Baranowski wspomina prof. Zbigniewa Brzezińskiego
  • 27.05.17 Tomasz Zalewski o Zbigniewie Brzezińskim
  • 27.05.17 Bogdan Szklarski o Zbigniewie Brzezińskim
  • 27.05.17 Gorąca Planeta: Nie żyje Zbigniew Brzeziński
  • 27.05.17 Artur Wróblewski wspomina Zbigniewa Brzezińskiego
Czytaj także

W latach 70., jako współzałożyciel tzw. Komisji Trójstronnej – organizacji polityków i biznesmenów pragnących zacieśnienia sojuszu USA, Europy i Japonii – Brzeziński zaprosił do niej ówczesnego gubernatora Georgii Jimmy'ego Cartera. Kiedy Carter został prezydentem, mianował go swym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego.

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista, prof. Zbigniew Brzeziński, mimo że był amerykańskim politologiem, miał duże zasługi dla Polski. – Najważniejszą zasługą Zbigniewa Brzezińskiego dla naszego kraju był duży udział w powstrzymaniu interwencji Związku Radzieckiego w 1980 roku – oceniał ekspert.

Zimą 1980 roku z inicjatywy Brzezińskiego ustępujący z urzędu Carter zmobilizował przywódców Europy Zachodniej oraz papieża Jana Pawła II, aby wystąpili w obronie Polski, zagrożonej interwencją ZSRR. W listach przestrzegli oni Moskwę przed tym krokiem uprzedzając, że położy to kres odprężeniu w Europie. – Bez interwencji Brzezińskiego najprawdopodobniej w grudniu 1980 roku doszłoby do inwazji sowieckiej – komentował prof. Zbigniew Lewicki.

Zdaniem Artura Wróblewskiego, życiowym zadaniem Brzezińskiego było wyrwanie Polski z spod sowieckich wpływów. - W dużym stopniu dokonało się to dzięki takim ludziom, jak Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański  i Jan Karski. Być może Zbigniew Brzeziński był najważniejszym z nich, bo najdalej zaszedł formalnie w aparacie władzy. Był prawdziwym waszyngtońskim insiderem – podkreślił amerykanista. 

Po odejściu z amerykańskiego rządu w 1981 roku Brzeziński pozostał wpływowym ekspertem ds. polityki zagranicznej USA. Szczególnie angażował się w sprawy polityki wobec ZSRR i bloku wschodniego. Mocno wspierał również przyjęcie Polski do NATO, współpracując na tym polu z Polonią amerykańską.

W Polskim Radiu 24 prof. Zbigniewa Brzezińskiego wspominali także Michał Baranowski z German Marshall Fund of The United States, Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Tomasz Zalewski byly korespondent PAP w Waszyngtonie oraz prof. Bogdan Szklarski, amerykanista, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na naszej antenie prof. Brzezińskiego wspominaliśmy również w audycji Gorąca Planeta, której gospodarzem był Marcin Pośpiech.

Polskie Radio 24/PAP

--------------------------

Data emisji: 27.05.17