Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.04.2020

"Zostań w domu". Propozycje Programu 1 Polskiego Radia na wtorek

Kwarantanna to doskonały czas na słuchanie radia, szczególnie Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla swoich Słuchaczy w ramach akcji #zostańwdomu przygotował na wtorek wiele ciekawych audycji.

W audycji "Noc z reportażem" (godz. 0.10 - 3.00, prowadzenie Wiesław Molak) trzy reportaże:

"Nasz wspólny świat" - Jakub Tarka. Stowarzyszenie "Wspólny świat" z Białej Podlaskiej od 12 lat niesie pomoc dzieciom i młodzieży autystycznej oraz wspiera rodziny, których członkowie zmagają się z autyzmem. Fundacja buduje pierwsze w Polsce centrum pomocy dla autystów. Co czas epidemii zmienił w funkcjonowaniu ośrodka (jak sobie radzą niepełnosprawne dzieci, czy korzystają z nauki online), czy koronawirus zatrzymał prace budowlane?
"Stary niedźwiedź mocno śpi" - Agnieszka Szwajgier i Justyna Godz. "Dżuma" Alberta Camusa opowiada o świecie, w którym pewne wątpliwości, poglądy, spostrzeżenia i lęki są uniwersalne. Fragmenty z powieści doskonale obrazują sytuację, w której świat tkwi od kilku ostatnich tygodni. Reportaż "Stary niedźwiedź mocno śpi" jest zapisem dwóch rzeczywistości - włoskiej i polskiej. To reportaż o życiu w czasach pandemii, ale też o podstawowych dylematach człowieka, sprawach sumienia i kontaktów międzyludzkich.
"Komeda" - Jakub Tarka. W kwietniu przypadają kolejne rocznice urodzin i śmierci Krzysztofa Komedy - wybitnego kompozytora, twórcy muzyki filmowej. Jaki był prywatnie, jak pracował, jaki wpływ na jego życie i twórczość miała żona Zofia? I jakie były okoliczności jego śmierci? Bohaterem reportażu jest przybrany syn Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, malarz i fotograf - Tomasz Lach.

W audycji "Cztery Pory Roku" (godz. 9.00-12.00, prowadzący: Roman Czejarek) m.in. o pracy w nadgodzinach w czasach wirusa. Bo gdy jedni pracę tracą, inni są obciążeni ponad siły. Co się nam należy? Dodatki? Wolny czas w zamian? Dodatkowo porady jak upiec chleb w domu, wszystko o PIT oraz poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć".

Około godz. 10.35 kolejny fragment bajki muzycznej "Lato Muminków" wg Tove Jansson z tekstami piosenek Bogdana Chorążuka i muzyką Tadeusza Woźniaka. Występują: Gustaw Holoubek, Ryszarda Hanin, Mieczysław Czechowicz, Zofia Rysiówna, Danuta Szaflarska, Małgorzata Niemirska, Jerzy Bończak, Andrzej Stockinger, Mirosława Krajewska, Tomasz Grochoczyński. Adaptacja i reżyseria  Andrzej Maria Marczewski. Nagranie pochodzi z roku 1978, w 2009 Polskie Radio wydało CD z tym słuchowiskiem.

W godz. 13.00-15.00 Maria Szabłowska i "Muzyczna Jedynka". Gościem był Marcin Januszkiewicz, czyli aktor i zwycięzca wielu festiwalu, który został... kurierem.

O godz. 14.50 w "Lekturach Jedynki" wyemitowaliśmy fragment "Lesia" Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej (Archiwum Polskiego Radia).

O godz. 15.45 zaprosiliśmy na kolejny odcinek poradnika "Koronawirus - co musisz wiedzieć".

Po godz. 19.00 Dorota Truszczak zaprosiła na "Eurekę"O bezpiece cywilnej, znanej jako UB (Urząd Bezpieczeństwa) i SB (Służba Bezpieczeństwa) – słyszał każdy Polak. Zwiad Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP) był kolejną bezpieką, tym razem w strukturach Ludowego Wojska Polskiego, tak jak Informacja Wojskowa i jej następczyni Wojskowa Służba Wewnętrzna. Bezpieczniackie służby cywilne zostały po roku 1989 poddane weryfikacji, natomiast w wojskowych było inaczej. Gościem będzie Lech Kowalski, autor książki "Bezpieka pogranicza. Wywiad Wojsk Ochrony Pogranicza", która dokumentuje działalność WOP Polski Ludowej w latach 1945-1989.

Joanna Ficińska o godz. 19.30 w "Jedynce Dzieciom" sprawdzi, jak w czasach epidemii nasi słuchacze uprawiają ćwiczenia sportowe w domu.

Po godz. 21.10 kolejny reportaż "Tam, gdzie ciszy brak" Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej. Bohaterów tego reportażu słyszeliśmy już kilka lat wcześniej, gdy opowiadali o pasji wspólnego muzykowania w audycji "Odyniec band". W tej rodzinie jest sześcioro dzieci, a każde gra na innym instrumencie. Mama śpiewa, a tata gra na akordeonie i gitarze. Dodatkowo każde z dzieci ma już własną rodzinę, często też wielodzietną. Jak sobie radzą w czasie narodowej kwarantanny?

O godz. 21.45 w "Lekturach Jedynki" można będzie posłuchać fragmentu książki "Ucho igielne" Wiesława Myśliwskiego. Czyta Jerzy Radziwiłowicz. W "Lekturach przed północą" o godz. 23.50 - "Słynne ucieczki Polaków 2" Andrzeja Fedorowicza. Czyta Andrzej Popiel.

Po godz. 23.00 "Tu jest muzyka" prowadzenie Ula Kaczyńska.

Zapraszamy do słuchania.

ag