Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 18.08.2017

Brak jednolitego stanowiska rządu ws. reperacji? "Magierowski odniósł się do stanu prawnego z 2004 roku"

– Stronnicy obu obozów, władzy i opozycji, postrzegają rzeczywistość w sposób jednostronny i radykalny. Chcą czarno-białej rzeczywiści – mówił w Gorącym Temacie dr hab. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Politolog na naszej antenie odniósł się do kwestii reparacji wojennych od Niemiec.
Marek Magierowski,Marek Magierowski,PR24/TB

W czwartek Gazeta Wyborcza poinformowała, że poseł PiS Adam Ołdakowski pytał MSZ w lipcu, czy i kiedy polski rząd planuje wystąpić o wypłatę reparacji wojennych od Niemiec. Jak podała gazeta, w imieniu MSZ odpowiedzi udzielił wiceminister Marek Magierowski, który napisał: „Polska w 1953 roku zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec, co potwierdził gabinet Marka Belki w 2004 roku. Od tego czasu stanowisko polskiego rządu się nie zmieniło”.

Do publikacji odniosło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort w swojej odpowiedzi na interpelację poselską przywołuje m.in. stanowisko rządu z 2004 roku, stwierdzając, że nie uległo ono zmianie, ponieważ „od tamtego czasu nie były podejmowane formalno-prawne decyzje w tym zakresie”. Dodano, że nieuprawnione jest wyciąganie wniosku, że obecny rząd „podtrzymuje” stanowisko z 2004 roku lub „nie popiera reparacji”.

– Marek Magierowski odniósł się do stanu prawnego z 2004 roku, kiedy ostatni raz podnoszono kwestię reparacji. W sensie formalnoprawnym rzeczywiście nic się od tego czasu nie zmieniło – komentował w Polskim Radiu 24 dr hab. Łukasz Młyńczyk. – Możemy, a nawet powinniśmy postrzegać decyzję władz PRL o zrzeczeniu się roszczeń w taki sposób, że była to decyzja państwa, które nie było suwerenne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w sensie prawa międzynarodowego ówczesne państwo polskie było jego podmiotem. Władze mogły dokonywać czynności prawnych – podkreślał politolog.

Zdaniem gościa PR24, w kontekście obecnego stanowiska rządu nie można mówić o niekonsekwencji władz. Kontrowersje – w jego ocenie – są raczej efektem podzielonej sceny politycznej i społeczeństwa. – Stronnicy obu obozów, władzy i opozycji, postrzegają rzeczywistość w sposób jednostronny i radykalny. Chcą czarno-białej rzeczywiści – pointował dr hab. Łukasz Młyńczyk.

Więcej, m.in. o reakcjach globalnych liderów na ostatnie zamachy w Hiszpanii, w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/PAP


___________________

Data emisji: 18.08.17

Godzina emisji: 15.10