Logo Polskiego Radia
Dwójka
Marta Zdzieborska 19.02.2017

Warszawa II po wybuchu wojny

Przed jej mikrofonami przemawiał codziennie prezydent Stefan Starzyński, swoje mowy miał tu również szef propagandy dowództwa obrony stolicy Wacław Lipiński. Stacja Warszawa II odgrywała ważną rolę dla podniesienia morale mieszkańców.
Posłuchaj
  • Archiwalna audycja na temat historii Warszawy II w okresie wojny (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Czytaj także

Radiostacja w okresie wojennym zyskała na popularności dzięki sile ducha i determinacji dziennikarzy. Pomimo decyzji o zamknięciu rozgłośni 6 września, już następnego dnia wznowiono audycje. Wszystko za sprawą dyrektora muzycznego Edmunda Rudnickiego, który wbrew decyzji szefostwa, koordynował pracami redakcji do końca oblężenia stolicy.

- Już następnego dnia, czyli 7 września, dyrektor Rudnicki wrócił do budynku stacji na Zielnej 25 wraz z grupką kilku osób. Po paru dniach przyszli również koledzy z innych rozgłośni. Rudnicki każdemu dawał jakąś funkcję, każdego przygarniał. Pod koniec oblężenia został mianowany przez Stefana Starzyńskiego dyrektorem naczelnym Polskiego Radia – wspominał Józef Małgorzewski, ówczesny spiker radiostacji, która w okresie wojennym przekazywała wiadomości ze świata, ogłaszała alarmy lotnicze oraz informacje o tym, co dzieje się w stolicy.

W nagraniu audycji posłuchamy również wspomnień ówczesnych dziennikarzy i inżynierów Polskiego Radia, którzy zaangażowali się we wznowienie prac rozgłośni podczas oblężenia stolicy.

***

Audycja okolicznościowa

Przygotowała: Ewa Prządka

Termin audycji: 02.2012

mz/mc