Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 04.06.2019

Dawid Piekarz o rekonstrukcji rządu: to ekipa kontynuacji

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. - Mamy rząd kontynuacji. Rząd sprinterski, który w dobrym tempie ma dojechać do wyborów w październiku - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica. Rekonstrukcję rządu komentował również prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Posłuchaj
  • 04.06.19 Dawid Piekarz o rekonstrukcji rządu
  • 04.06.19 Komentarz prof. Henryka Domańskiego
Czytaj także

Rekonstrukcja rządu była konieczna w związku z tym, że część dotychczasowych członków Rady Ministrów została wybrana na europosłów.

- Ta rekonstrukcja była aksamitna, przewidywalna, bez jakiejś strategicznej zmiany kierunku. Z jednej strony mówiono o tym, że to być może będzie rząd na całą kolejną kadencję, mówiono o łączeniu resortów. Widać, że zapadła decyzja, iż będzie to rząd aksamitnej kontynuacji do wyborów - powiedział w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz.

Jak zaznaczył, większość stanowisk objęli kompetentni wiceministrowie, "którzy najczęściej nie mają własnej pozycji politycznej". - To są raczej kompetentni urzędnicy, którzy na stanowisku ministrów konstytucyjnych mają w spokoju dowieźć resorty do wyborów - skomentował gość PR24.

Prof. Henryk Domański podkreślał, że rekonstrukcja była podyktowana przejściem części ministrów do Parlamentu Europejskiego, a nie wynikała z potrzeby korekty polityki wewnętrznej. - Rekonstrukcje rządu na ogół przeprowadza się w każdym systemie demokratycznym. Następuje to po zakończeniu kadencji lub w sytuacji konieczności wymiany ministrów, co do których są zastrzeżenia, ewentualnie przy zmianie kierunku polityku rządu. Jedynym stanowiskiem, przy którym nie można mówić o przejściu do Parlamentu Europejskiego, była osoba ministra finansów. Ta zmiana, jak zapowiadano, związana była z różnicami poglądów co do polityki finansowej rządu pomiędzy panią minister a premierem. W tym wypadku można mówić o pewnego rodzaju ustępstwie na rzecz polityki rządu i kontynuację wsparcia rodzin - zauważył.

Gość odniósł się m.in. do nominacji Elżbiety Witek na stanowisko szefa MSWiA, na którym zastąpi Joachima Brudzińskiego. - Pani Elżbieta Witek była szefową gabinetu premier Beaty Szydło, zatem ta rekomendacja była oczywista. Mam wrażenie, że jest to osoba bardzo rzeczowa. Jest to rzeczywiście stanowisko newralgiczne, to ciekawa nominacja - zaznaczył gość audycji.

Jacek Sasin został powołany na stanowisko wicepremiera, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Elżbieta Witek - na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, zastępując Joachima Brudzińskiego. Marian Banaś - na stanowisko ministra finansów, zastępując Teresę Czerwińską. Bożena Borys-Szopa - na stanowisko ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, zastępując Elżbietę Rafalską. Dariusz Piontkowski będzie ministrem edukacji narodowej i zastąpi Annę Zalewską. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i Michał Woś zostali powołani na stanowisko ministra - członka Rady Ministrów.

Wszyscy ministrowie, z wyjątkiem Teresy Czerwińskiej, którzy zostali odwołani we wtorek przez prezydenta, uzyskali mandaty posłów do Parlamentu Europejskiego.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

-------------------

Data emisji: 4.06.2019

Godzina emisji: 10.35