Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Kamil Starczyk 03.09.2019

Henryk Kowalczyk: to początek katastrofy ekologicznej

- Nastąpiła już degradacja Wisły i można spotkać w niej śnięte ryby - alarmował w PR24 minister środowiska Henryk Kowalczyk. - Jeżeli ścieki będą napływać dalej, to szkody dla środowiska będą coraz większe - dodał.
Posłuchaj
  • Minister środowiska alarmuje: następuje degradacja Wisły (Gość PR24)

Wisla-scieki-pap-1200.jpg
GIOŚ: powrót do równowagi ekologicznej Wisły może potrwać wiele miesięcy

GIOŚ w weekend przeprowadził badania wody w Wiśle - w Warszawie, Kazuniu, Wyszogrodzie i przed Płockiem. Na wysokości stolicy stwierdzono przekroczenia norm między innymi temperatury, tlenu, fosforu i azotu.

- Mówimy o początku katastrofy ekologicznej. Miejmy nadzieję, że działalność człowieka również spowoduje ograniczenie jej skutków - powiedziała rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dodała, że skutki będa monitorowane. - Przyroda jest skrzywdzona i musi sobie poradzić z problemem, to się nie skończy w momencie gdy przestaniemy podawać ścieki bytowe do Wisły - wyjaśniła.


Włodzimierz Bernacki 1200.jpg
W. Bernacki: sprawą zanieczyszczenia Wisły powinna zająć się prokuratura

"Ścieki w takiej ilości to coś niewyobrażalnego"

Minister środowiska poinformował, że została zakończona budowa mostu pontonowego. - Na nim można będzie ułożyć rurociąg, który będzie przerzucał ścieki z lewego na prawy brzeg, aby nieczystości mogły płynąć do oczyszczalni Czajka - powiedział.

- Groźba, że naprawa tego rurociągu będzie trwała kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy, jest nie do przyjęcia. Surowe ścieki, w takiej ilości, to coś niewyobrażalnego - dodał rozmówca Adriana Klarenbacha.


wisła-most-pontonowy-pap-1200.jpg
"Wydzielają się rakotwórcze bromiany". Radny PiS ostrzega przed ozonowaniem ścieków

"Warszawa wreszcie przyjęła pomoc rządu"

Henryk Kowalczyk podkreślał, że najważniejsze teraz jest zaprzestanie wypuszczania surowych ścieków do Wisły. - To jest cel nadrzędny. Dobrze, że po kilku dniach władze Warszawy zdecydowały się przyjąć pomoc rządu - wskazywał.

- Wisła, prędzej czy później, się oczyści. Nie wiem jednak, czy chcemy czekać, aby ona najpierw umarła i później przez długie lata odnawiała swój system biologiczny. Chcemy wszyscy przecież, aby nasze wody były czyste - mówił w PR24.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy PR24 z Krynicy-Zdroju.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Henryk Kowalczyk (minister środowiska)

Data emisji: 03.09.2019

Godzina emisji: 16:35