Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 23.10.2019

K. Kik: G. Schetyna nie jest politykiem polskiej suwerenności

- To, co zrobił Grzegorz Schetyna tłumaczy dlaczego ma takie notowania. Nie można go nazwać politykiem polskiej suwerenności - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik.
Posłuchaj
  • 23.10.19 Gość PR24: prof. Kazimierz Kik
Czytaj także

Lider PO Grzegorz Schetyna podjął starania o międzynarodowy nadzór procedur dotyczących złożonych przez PiS w Sądzie Najwyższym protestów wyborczych - PiS domaga się m.in. ponownego przeliczenia głosów w sześciu okręgach wyborczych do Senatu. Protesty rozpatrywać ma nowa izba SN - Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Schetyna ocenił, że nie ma pewności, że głosy będą przeliczane w sposób transparentny, dlatego we wtorek spotkał się w Warszawie OBWE z Janem Petersen, przewodniczącym krótkoterminowej misji obserwacyjnej wyborów parlamentarnych.

Polska racja stanu

Zdaniem prof. Kazimierza Kika poprzez takie działania przegrywa Grzegorz Schetyna i Platforma Obywatelska, która staje się coraz mniej wiarygodna. - Spory o władzę nie jednoczą Polaków, nie dodają demokracji żadnej wartości, tym bardziej charakter tych sporów. Grzegorz Schetyna nie jest politykiem na miarę potrzeb dzisiejszej Polski. Politycy PO, poczynając do Donalda Tuska, przedkładają ponad polską rację stanu apanaże wynikające z funkcji w UE, wolą Europę od Polski. Również zachowanie Schetyny wykazuje więcej wiary i zaufania do Europy niż do polskiej demokracji - powiedział politolog. 

Bezsilność Platformy Obywatelskiej 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wynika to z frustracji i słabości. - Platforma Obywatelska jest bezsilna w Polsce, jeśli chodzi o głos wyborców. W związku z tym może już tylko liczyć na zagranicę. To może doprowadzić do jeszcze większego spadku zaufania w sondażach - tłumaczył prof. Kik. Przypomniał, że w polskiej historii zawsze występowali politycy bezsilni, którzy upatrywali jedyną szansę dla siebie dzięki pomocy zewnętrznej. - To jest bardzo niedobra tradycja, cały czas ją dziedziczymy. Dziwne i charakterystyczne jest to, że reprezentuje to partia uzurpująca sobie elitarność - podsumował. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Grzegorz Schetyna: chcemy międzynarodowej kontroli ponownego przeliczenia głosów

PiS złożył do Sądu Najwyższego protesty wyborcze dotyczące wyników wyborów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Protesty dotyczą okręgów: nr 12 (jeden z okręgów w woj. kujawsko-pomorskim), nr 75 (jeden z okręgów w woj. śląskim), nr 100 (jeden z okręgów w Zachodniopomorskiem) i trzech okręgów w Wielkopolsce: nr 92, 95 i 96 - we wszystkich tych okręgach wygrali kandydaci opozycji. PiS wnioskuje m.in. o ponowne przeliczenie głosów.
Także Koalicja Obywatelska złożyła we wtorek w SN protesty wyborcze - KO chce powtórzenia wyborów do Senatu w trzech okręgach: w Jeleniej Górze, Łomży i Pabianicach, gdzie wygrali kandydaci PiS. Zdaniem KO w tych trzech okręgach wybory mogły zostać przeprowadzone z naruszeniem prawa.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Data emisji: 23.10

Godzina emisji: 11.35

PR24