Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Błaszczyk 19.11.2019

Jacek Zaleśny: trybunał nie rozsądził, co do zasady, jak postępować na przyszłość

- Rozstrzygnięcie TSUE jest salomonowe, bardziej idące w kierunku wytycznych, czy dyrektyw, niż rozstrzygnięcia prawnego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Polska spełnia unijne standardy praworządności - ocenił.
Posłuchaj
  • (19.11.19) prof. Jacek Zaleśny: Polska spełnia unijne standardy samorządności ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24)
Czytaj także

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że polski Sąd Najwyższy powinien zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej. Sędziowie Trybunału odpowiedzieli na pytania Sądu Najwyższego, który wyrażał wątpliwości co do niezależności Izby Dyscyplinarnej. Dodali, że Sąd Najwyższy powinien ustalić, czy Izba może rozpoznawać spory dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

tsuwe.jpg
Jest wyrok TSUE ws. reformy sądownictwa

Salomonowe rozstrzygnięcie TSUE

W ocenie gościa Polskiego Radia 24 "rozstrzygnięcie TSUE jest salomonowe, bardziej idące w kierunku wytycznych, czy dyrektyw, niż rozstrzygnięcia prawnego pytania prejudycalnego". - Trybunał nie rozstrzygnął co do zasady, jak postępować na przyszłość. Ocenił, że sposób działania leży w gestii - z jednej strony - Sądu Najwyższego w zakresie tego, czy Izba Dyscyplinarna SN jest właściwie umocowana w prawie, oraz - z drugiej strony - jakie cechy powinna spełniać Krajowa Rada Sądownictwa. Nie ocenił, czy spełnia ona te cechy, czy nie - podkreślił Jacek Zaleśny.

- Tryb wykonywania tego wyroku w części leży po stronie Sądu Najwyższego, a w części w ocenie, czy regulacje krajowe są właściwe. Jeżeli nie są - trzeba wykonać inicjatywę ustawodawczą, by je dostosować do wzorców, o których mowa w wyroku - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent o wyroku TSUE: kwestie, o które pytał SN, powinny zostać rozstrzygnięte w kraju

Jacek Zaleśny wskazał, że we współpracy z Unią Europejską powinna obowiązywać zasada wzajemnej lojalności i współpracy. - Tak, jak organy władzy krajowej są prawnie zobligowane do wykonywania prawa europejskiego, tak organy władzy unijnej są prawnie zobligowane do działania w dobrej wierze względem przepisów prawa krajowego. W tym rozumieniu, organy unijne nie mogą narzucać państwom członkowskim rozwiązań w sprawach, leżących w gestii tychże państw. Kompetencje dotyczące sądownictwa są, co do zasady, w gestii państw członkowskich - argumentował.

expose2 1200 pap.jpg
Premier w exposé: zmieńmy Konstytucję, aby zagwarantować środki w PPK i IKE

Polska spełnia standardy praworządności

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że "w traktacie Unii Europejskiej jest mowa o praworządności, ale w kontekście wykonywania prawa europejskiego". - Czyli, praworządność wewnętrzna jest niezbędna, by regulacje unijne były wykonywane. I my ten standard spełniamy, w sposób jeden z najbardziej skutecznych w Europie - spuentował Jacek Zaleśny.

W rozmowie było także o exposé premiera Mateusza Morawieckiego wygłoszonym w Sejmie. - Ważne jest podkreślanie, że polityka będzie oparta na założeniach makroekonomicznych, co jest szalenie istotne z punktu widzenia stabilności ustroju i wszelkiej w nim działalności - mówił politolog. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Jacek Zaleśny (politolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 19.11.19

Godz. emisji: 13.32


mbl