Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 22.12.2019

Piotr Grzybowski: ustawa ws. sądów jest odpowiedzią na anarchizację

- W ostatnim czasie były podważane fundamentalne kwestie. Jedną z bardzo istotnych spraw było na przykład kwestionowanie kompetencji jednego sędziego przez drugiego. Odpowiedzią rządzących na to była nowelizacja ustawy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela". Gościem audycji był także Marcin Dzierżanowski ("Wprost"). O sytuacji na polskiej scenie politycznej mówił także publicysta Marcin Makowski ("Do Rzeczy", Wp.pl).
Posłuchaj
  • Piotr Grzybowski i Marcin Dzierżanowski o reformie sądownictwa ("Temat dnia")
  • Marcin Makowski: z obu stron konfliktu nie widzę chęci do rozmów. Słowa o „drugim stanie wojennym” czy „niegodnych sędziach” to słowa, po których ciężko będzie zasiąść do stołu. ("Gość PR24"/PR24)
Czytaj także

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych, która przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym budzi sprzeciw części posłów opozycji, a także części środowiska sędziowskiego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości będzie zwierzchnikiem dyrektorów sądów

- Intencją zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych nie jest idea skrócenia procedury sądowej, tylko prosta reakcja na to, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach - ze strony szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości, poszczególnych instancji, sędziów, partii opozycyjnych, a także ingerencji czynników europejskich - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Grzybowski. 

print screen 7x24 1200.jpg
Joanna Lichocka: musieliśmy zapobiec anarchizacji sądownictwa

"Ustawa jest przykładem anarchizacji"

Jak zaznaczył "to wszystko było wprost nazywane anarchizacją". -  I chyba jestem bliski tego określenia. Były podważane fundamentalne kwestie, na przykład kwestionowanie kompetencji jednego sędziego przez drugiego - wyjaśniał gość PR24.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marek Pęk: wtrącanie się UE w wewnętrzne sprawy Polski jest bulwersujące

Marcin Dzierżanowski podkreślił, że anarchizacja postępuje, ale "jej twórcą jest Prawo i Sprawiedliwość i obóz władzy". - Ustawa, która jest w tej chwili forsowana, jest najlepszym przykładem anarchizacji. Uniemożliwia ona de facto wykonywanie przez trzecią władzę, czyli sądy, swoich powinności. Sędzia, który nie jest w stanie stwierdzić, na przykład, czy dany sąd orzeka zgodnie z prawem i tego czy sąd jest rzeczywiście sądem, jest pozbawiony pewnej ważnej prerogatywy - stwierdził dziennikarz.


Marcin Makowski oprócz bieżącego komentarza, w którym odniósł się do sposobów, w jaki reformowane jest sądownictwo w Polsce, sporo czasu poświęcił zbliżającym się w Polsce wyborom prezydenckim.

- Lewica musi sama się zdefiniować i pokazać swoją wiarygodność. Jeśli chce postawić na osobę, która ma największe szanse na najlepszy wynik, musi być to Adrian Zandberg - stwierdził Marcin Makowski. - Emocje polityczne grają dużą rolę. Szymon Hołownia może mieć bonus za nowość. Nie lekceważyłbym go, bo nowość jest wielką siłą i ma one jakieś szanse, aby odcisnąć piętno na wybory prezydenckie - dodał.

Publicysta odniósł się także do silnej pozycji urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, lidera kolejny sondaży.

Więcej w nagraniu. 

Audycja:"Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzenie: Magdalena ZłotnickaKrzysztof Grzybowski

Goście: Marcin Dzierżanowski ("Wprost"), Piotr Grzybowski ("Niedziela")

Data emisji: 22.12.2019

Godzina emisji: 13.33, 18.33

PR24/tb