Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 08.02.2020

Jastrzębowski: UE nie zdecydowała o ewentualnych karach dla Polski za Izbę Dyscyplinarną

- Informacja o możliwych karach finansowych za niezamrożenie Izby Dyscyplinarnej wygląda jak celowy wyciek i straszenie Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z "Sieci". Gośćmi audycji byli też Przemysław Harczuk z "SE" i publicysta Sławomir Jastrzębowski.
Posłuchaj
  • Goście T. Płużańskiego o protestach w obronie reformy sądownictwa i ewentualnych karach dla Polski ("Temat Dnia")
Czytaj także

O demonstracji w obronie reformy sądownictwa obozu Zjednoczonej Prawicy, która odbyła się w Warszawie i groźbie wysokiej kary, którą chce nałożyć na Polskę TSUE jeśli rząd nie zamrozi Izby Dyscyplinarnej, rozmawiali goście Tadeusza Płużańskiego.

O tym, że projekt postanowienia wiceprezesa TSUE o zastosowaniu środka tymczasowego jest już gotowy i może być ogłoszony już w przyszłym tygodniu, napisał dziennik "Rzeczpospolita". Chodzi o 2 miliony euro kary dziennie.

"Tyrady opozycji nie działają"

- Mamy do czynienia z dwoma światami, które ze sobą walczą - mówił Andrzej Rafał Potocki. Dodał, że z ostatniej wypowiedzi wiceprzewodniczącej
Komisji Europejskiej Věry Jourowej wynikało, że już jest za późno na ratowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości, a gdy do tego dodamy wizytę Emmanuela Macrona w Polsce i jego spotkanie miedzy innymi z Agnieszką Holland i Adamem Michnikiem gdzie zachował postawę wstrzemięźliwą, to widzimy iż tyrady płaczącej opozycji w Polsce nie działają - dodał gość PR24.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
TSUE zagrozi Polsce milionową karą? Macierewicz: szantaż bez pokrycia ze strony unijnych instytucji

Zauważył, że jak zestawi się te wszystkie fakty razem, można wysnuć wniosek, że Unia Europejska nie podjęła decyzji o ewentualnych karach finansowych które można by było nałożyć na Polskę. - Jestem umiarkowanym optymistą, ale widać że Polska wyrasta na solidnego partnera np. wobec Francji po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a i w niej samej coś się zmienia - dodał.

"Nadzwyczajna kasta"

Sławomir Jastrzębowski mówił z kolei, że słowa wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Věry Jourowej o tym, że jest za późno by ratować polskie sądy, są znamienne bo to sami sędziowie mówią o sobie, że są nadzwyczajną kastą. - Mamy w Polsce swoje badania z których wynika, że 75 procent Polaków chce reformy sądownictwa - zauważył gość PR24.

Przemysław Harczuk podkreślił z kolei, że wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ma prawo mówić pewne rzeczy ze względu na traktat lizboński, ale nie wie czy powinniśmy zamrażać Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. - Jestem pesymistą i uważam, że obóz Zjednoczonej Prawicy nie przeprowadza reformy sądownictwa, a jedynie z reformą nadzoru nad wymiarem sprawiedliwości, a co więcej, on jak nie działał tak nie działa - mówił. 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: Andrzej Rafał Potocki ("Sieci", portal wpolityce.pl), Przemysław Harczuk z ("Super Express) i Sławomir Jastrzębowski (publicysta, ekspert do spraw wizerunku)

Data emisji: 08.02.2020

Godzina emisji: 14.06


Polskie Radio 24, PAP/jj