Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 12.02.2020

Ekspert: budowa elektrowni atomowej wymaga partnera zagranicznego

- Polska wciąż nie podjęła decyzji co do budowy bloków jądrowych i nie wybraliśmy jeszcze do tego partnera. Cała technologia wymaga partnera zagranicznego - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński z BiznesAlert.pl.
Posłuchaj
  • Michał Perzyński o wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii w Polsce (Temat Dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Gość Polskiego Radia 24 mówił o potencjalnych źródłach energetycznych Polski. - To, że dzięki silnym wiatrom wzrósł udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jest to dobry znak, ale z drugiej strony świadczy to o dużej niestabilności tych źródeł - przyznał.

- Jeden wiatrak może pracować do kilkunastu lat. Przykładowo w Niemczech wymienia się pierwsze wiatraki na większe, silniejsze i bardziej wydajne. Istnieje problem utylizacji turbin wiatrowych i jest to element debaty publicznej - dodał.

Jak przyznał Maciej Perzyński, "w Polsce energetyka wiatrowa konkuruje z energetyką słoneczną, która przeżywa prawdziwy renesans, bo Polacy dostrzegli wiele korzyści wynikających ze stawiania paneli słonecznych na swoich dachach i działkach".

bruno 1200.jpg
Francja proponuje współpracę przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce

Wielość czynników

- Obecnie polski miks energetyczny w ponad 70 proc. składa się z węgla. Poprzednie ministerstwo energii pracowało nad polityką energetyczną Polski na rok 2040 i ich scenariusz zakładał powstanie bloków jądrowych w Polsce do 2033 r. Polska wciąż nie podjęła decyzji co do budowy tych bloków i nie wybraliśmy jeszcze do tego partnera. Cała technologia wymaga partnera zagranicznego, Polska nie jest w stanie sama zbudować elektrowni jądrowej - podkreślił.

- Rozważane są oferty z Francji, Japonii i USA. Różnią się one parametrami, siłą, ceną czy okresem użyteczności elektrowni. Polska zakłada budowę sześciu bloków jądrowych, które zapewniłyby kilkanaście procent energii całego kraju. Będziemy stopniowo zamykali starsze bloki węglowe, choć buduje się też nowe pozycje - stwierdził rozmówca.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prezydent: to wielki krok w rozwoju i modernizacji polskiej energetyki

- Wybieramy partnera biorąc pod uwagę czynniki nie tylko techniczne, ale także polityczne. Gdybyśmy wybrali Francję, byłaby to współpraca na dekady. Sama budowa elektrowni to ponad 10 lat - zwrócił uwagę.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Tema dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Michał Perzyński (BiznesAlert.pl)
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 14.35

IAR/PR24/pkr